2019 m. rugsėjo 27 d. Šiauliuose įvyko tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Studijų praktika Trečiojo amžiaus universitetuose ir jų tobulinimo perspektyvos“, skirta Šiaulių TAU veiklos 20-mečiui paminėti.
Konferencija surengta bendradarbiaujant su Torunės (Lenkija) TAU ir Nacionaline TAU asociacija (toliau –Asociacija). Joje įvairiais aspektais aptarta neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi TAU formatu veikla, kuri tiek struktūros, tiek turinio požiūriu gana skirtinga.
Įdomų pranešimą apie daugiašakę Torunės TAU veiklą padarė ponia Krystyna Kuras, vicerektorė programų klausimais. Torunės TAU įkurtas prieš trisdešimt metų – 1989 metais. Pasak pranešėjos, Torunės TAU yra nepelno siekianti savarankiška organizacija, įregistruota Registrų centre, turinti bendradarbiavimo sutartį su Torunės Mikalojaus Koperniko universitetu (MKU), kaip ir Šiaulių TAU. Trečiojo amžiaus universitetas naudojasi MKU materialine technine baze, o dėstytojai TAU klausytojams nemokamai skaito paskaitas. Įdomu, kad paskaitų tematiką ir lektorius parenka pats MKU rektorius. Torunės TAU turi ne tik savivaldos organą – rektoratą, bet ir Klausytojų tarybą. Tai leidžia ugdyti naujus lyderius ir turėti glaudesnį grįžtamąjį ryšį.
Šiaulių TAU dvidešimtmečio (1999-2019 m.) veiklą apžvelgė TAU rektorius gydytojas Stanislovas Algimantas Baublys. Veiklą pradėjęs nuo dviejų, Sveikatos ir Humanitarinio, fakultetų ir nepilnų dviejų šimtų klausytojų, TAU išaugo iki aštuonių fakultetų ir beveik tūkstančio klausytojų. TAU turi pasirašęs bendradarbiavimo sutartis su Šiaulių universitetu, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio biblioteka, Šiaulių miesto savivaldybės viešąja biblioteka ir teismais. TAU veiklą finansiškai ir kitais požiūriais remia miesto savivaldybė.
Turiningas buvo Asociacijos vicepirmininkės Reginos Dovidavičiūtės pranešimas. Ji pateikė statistinius duomenis, kiek Lietuvoje veikia TAU, kiek juose klausytojų, kokia TAU struktūra, studijų juose turinys ir formos.
TAU Kauno apskrities filialo direktorė profesorė Petronėlė Nijolė Večkienė kalbėjo apie raštingumo sampratą XXI amžiuje, įsivyravus informacinėms technologijoms, bei apie tai, kad jos tapo iššūkiu dabartinei vyresniajai kartai.
Druskininkų TAU rektorius Jonas Valskys pasidalino bendradarbiavimo patirtimi su kitų Europos Sąjungos TAU. Tą bendradarbiavimą jis pavadino švente.
Gydytoja Birutė Marija Paplauskienė, viena iš Šiaulių TAU steigėjų, kalbėjo apie medicininius senėjimo procesus, pabrėždama fizinio ir emocinio aktyvumo reikšmę siekiant juos sulėtinti.
Šiaulietis psichologas Arūnas Norkus atvėrė senų žmonių gyvenimo skaudulius sparčiai kintant visuomeniniams santykiams bei santykiams šeimose: ženklios senjorų dalies mažas pensijas, ne vienoje gyvenimo srityje pasireiškiančią diskriminaciją bei dažnas vienatvės ir vienišumo būsenas.
Šiaulių universiteto profesorė Džiuljeta Makuliūnienė analizavo, kaip ir kiek vyresniojo amžiaus žmogaus gyvenimas priklauso nuo jo humanitarinės kultūros. Kuo ji aukštesnė, tuo senatvės sulaukusiam žmogui lengviau prisitaikyti prie amžiaus ir aplinkos pokyčių, neužsidaryti savyje, o aktyviai dalyvauti viešajame gyvenime.
Dr. Edvardas Gribačiauskas aiškino apie pagyvenusių žmonių gyvensenos tipus, kuriuos sąlygoja išpažįstamos vertybės ir susiformavusios psichologinės nuostatos. Jos lemia konkrečią, optimistiškesnę ar, priešingai, pesimistiškesnę, žmogaus laikyseną laukiant ir sulaukus senatvės.
Šiaulių TAU prorektorius Vaclovas Vingras kalbėjo apie TAU, kaip struktūrų, įvairovę bei pagrindines problemas: studijų programų parengimą, lektorių paiešką bei finansavimo stoką. Pažymėjo, kad daugumos jų veikloje dominuoja aktyvaus laisvalaikio renginiai, o konkrečių studijų, ypač reikalaujančių individualių pastangų, programos yra mažiau populiarios. Pranešėjas atkreipė dėmesį, kad reikėtų dar kartą apsvarstyti klausimą dėl Nacionalinės TAU asociacijos juridinio statuso – palikti kaip yra dabar ar reorganizuoti į savarankišką juridinį vienetą.
Konferencijoje, be gausaus būrio šiauliečių, dalyvavo kolegos iš Akmenės ir Naujosios Akmenės, Joniškio, Pakruojo, Radviliškio, Kelmės, Šiaulių ir Šakių rajonų TAU, taip pat gausi Panevėžio miesto TAU delegacija.
Konferencijos dalyvius pasveikino Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, Asociacijos pirmininkė dr. Zita Žebrauskienė, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos, kurioje ir vyko konferencija, direktorius prof. Bronius Maskuliūnas.
Konferencijos rėmėjos – Šiaulių miesto savivaldybė ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Vaclovas Vingras, Šiaulių trečiojo amžiaus universiteto prorektorius
Nacionalinė trečiojo amžiaus universitetų (TAU) asociacija
Studentų g. 39, 216 kab.
08106 Vilnius
www.tauasociacija.lt
Pirmininkė dr. Zita Žebrauskienė
MČTAU rektorė
+370 616 51 274
zitamctau@gmail.com
Vicepirmininkė Regina Dovidavičiūtė
MČTAU projektų vadovė
+370 626 10 836
Regina9.info@gmail.com