Vykdant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą „Senjore, būk pilietiškas! Nustok dejuoti, pradėk veikti“ 2023 m. gegužės 31 d. Kelmėje, gražiuose Profesinio rengimo centro rūmuose, susirinko dvidešimties trečiojo amžiaus universitetų (TAU) atstovai, kuriuos nuotaikinga muzika pasitiko nuostabūs Kelmės muzikantai ir pakvietė maloniai praleisti „Gerą čiesą Kelmie“.
Plenarinį tradicinio „Spiečiaus“ posėdį pradėjo Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos mokinės, konkursuose „Kalbėkime tarmiškai“ laimėjusios pirmąsias vietas. Malonūs ausiai, nors ir ne visiems iš įvairių Lietuvos vietų susirinkusiems žmonėms suprantami merginų pasakojimai nutiesė kartų susikalbėjimo giją. Jaunatviško maksimalizmo pagauta, mokinė pareiškė: „Kas nemoka gimtosios tarmės, tas neturi tėvynės“. Trečiojo amžiaus universitetų studentams, saugantiems ir puoselėjantiems tradicijas, tai buvo tarsi balzamas ant žaizdų.
Kelmės švietimo pagalbos tarnybos direktorės pavaduotoja Diana Razminienė delegacijų vadovus pakvietė į sceną, nuo kurios jie sveikino susirinkusius, dalelę dėmesio paskyrė neseniai jubiliejų šventusiai Nacionalinės TAU asociacijos prezidentei, Medardo Čoboto TAU rektorei dr. Zitai Žebrauskienei.
Kelmės TAU Dainų studijos ansamblis patriotiškomis dainomis pasveikino gausiai susirinkusius šeimininkus ir svečius. O svečių buvo daug: Medardo Čoboto, Šiaulių, Šiaulių naujasis, Joniškio, Telšių, Naujosios Akmenės, Radviliškio, Kauno, Utenos, Tauragės, Pasvalio, Biržų, Raseinių, Plungės, Rietavo, Šakių, Pakruojo, Šilutės, Senasis Kėdainių TAU ir, savaime suprantama, Kelmės TAU – iš viso 259 studentai.
Pasibaigus plenariniam posėdžiui, „bitutės“ išskraidė į daugybę veiklos vietų:
- Tradiciniai liaudies amatai ir jų pritaikymas šiai dienai: papuošalų ir aksesuarų kūrimas;
- Lietuvių liaudies instrumentiniai ir folkloriniai šokiai;
- Pažintinė ekskursija „Akmentašystės tradicija Kelmėje“;
- Edukacinė programa „Atrastos ir neatrastos Kelmės akmeninės skulptūros“;
- Paveiklsų galerija Kelmėje;
- Edukacinė programa „Lipdytinė keramika“;
- Edukacinė programa „Lėlių kūrimas: žemaitiškas kostiumas“;
- Kelmės krašto apeiginis giedojimas: Žalpių kantičkinės giesmės;
- Kūrybiškumo pamokėlė „Miniatiūra su etnomotyvais“;
- Lazdų drožyba: Mečislovo Ežerskio lazdų muziejaus lankymas;
- Šiuolaikinė etnokultūra: augaliniai motyvai ant lino;
- Žemaitiškas ornamentas: kepinių dekoras;
- Rinktinių juostų paslaptys;
- Kūrybinės dirbtuvės: „Su meile Žemaitije“.
„Spiečiaus“ organizatoriai iškėlė taurų tikslą: „Puoselėti, gaivinti ir palaikyti etninės kultūros tradicijas, pritaikant jas šiuolaikinės visuomenės poreikiams“.
Prasmingos veiklos kupina diena prabėgo labai greitai. Studentai piešė, lipdė, kūrė juostas, lankė įvairius meno kūrinius galerijoje po atviru dangumi. Teisingas yra išdidus užrašas, pasitinkantis lankytojus, skelbiantis, kad visas Kelmės miestas yra paveikslų galerija.
Didžiulį įspūdį studentams padarė Mečislovo Ežerskio lazdų muziejus, turintis 3700 eksponatų.
Užtvenkę Kražantę, kelmiškiai sukūrė nuostabų kampelį: vandens kaskados yra puiki muzika lankantiems paveikslų galeriją ant tilto po atviru dangumi.
Kiek pavargę nuo kūrybos ir įspūdžių, bet labai patenkinti studentai vėl užpildė didžiulę aktų salę. Čia jų laukė puikus Medardo Čoboto TAU Meninio ugdymo fakulteto romantinio muzikavimo ansamblio „Romantikai“ (vadovė Izabelė Janina Bražiūnienė) ir Medardo Čoboto TAU Šokių studijos (vadovė Valerija Stričkienė) kolektyvų „Nonna Dance“ ir „Bruknės“ pasirodymas – šokėjos kaip ant sparnų skraidė. „Romantikams“ tai buvo 100-asis koncertas. Šių metų gegužės 21 d. Vilniaus dailės akademijoje vykusiame senjorų dainų konkurse Žiuri komisija, vadovaujama Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Muzikos fakulteto dekano prof. Deivido Staponkaus, Medardo Čoboto TAU atstovų Izabelės Janinos Bražiūnienės ir Antano Pociūno duetą apdovanojo diplomais „Absoliučiai geriausias duetas“. Šis duetas turi ir „Senjorų pasaulio“ Didįjį prizą. „Romantikai“ ir Absoliučiai geriausias duetas atliko keletą klausytojus sujaudinusių dainų.
Nacionalinės TAU asociacijos prezidentė dr. Z. Žebrauskienė pareiškė, kad tik laimingas žmogus gali padaryti kitą žmogų laimingą, o laimingas žmogus yra tada, kai jaučia esąs reikalingas. Šis „Spiečius“, anot prezidentės, parodė, kad trečiojo amžiaus universitetų žmonės yra labai draugiški, visi elgiasi kaip lygūs su lygiais, veikia prasmingai ir skleidžia gerąją patirtį. „Būkim draugiški, apsikabinkim ir toliau važiuokim“, – užbaigė susitikimą dr. Z. Žebrauskienė.
Dr. Vida Kniūraitė, Medardo Čoboto TAU Istorijos fakulteto dekanė
Vytauto Vasiliausko nuotr.