Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas (TAU), Geros savijautos centras „SANUS“ ir Vilniaus kolegijos (VIKO) būsimieji kineziterapeutai kovo 19 d. sukvietė šalies TAU senjorus į fizinės sveikatos vertinimo forumą ,,Mokykimės negriūti“.
Forumą organizavo Nacionalinė TAU asociacija, vykdydama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projektą ,,Trečiojo amžiaus universitetas aktyvaus senėjimo akademija“.
VIKO Aktų salėje per 100 dalyvių, atvykusių į forumą, konsultavo 32 Sveikatos priežiūros fakulteto studentai-kineziterapeutai, kurie senjorams pateikė naudingų patarimų, kaip lavinti kūno pusiausvyrą, koordinaciją bei lankstumą,pristatė aerobinės technikos, tempimo, jėgos stiprinimo bei pusiausvyros pratimus, asmeniškai visiems norintiems teikė naudingų patarimų.
Specialistai įvertino forumo dalyvių fizinę kūno sveikatą ir atliko segmentinę kūno masės analizę, parodančią kūno svorį, riebalų, kaulų ir raumenų masę, metabolinį amžių, testavo fizinį pajėgumą, vertino fizinę būklę, kūno pusiausvyrą ir koordinaciją, stebėjo lankstumą. Viršutinės kūno dalies raumenų jėgai įvertinti atliko rankos jėgos matavimą dinamometru.
Medikai atliko gyvybinės plaučių talpos matavimą spirometru (normaliai plaučių funkcijai nustatyti) ir teikė patarimus. Lietuvos intensyviosios kardiologijos ir skubiosios medicinos asociacijos specialistai konsultavo dėl lėtinių ligų prevencijos, matavo kraujo spaudimą.
Sveikos mitybos klausimais konsultavo mitybos specialistai. Gydytojos dietologės suteikė daug vertingų žinių išsiaiškinant svarbiausius sveikos mitybos principus.
Po vertingų specialistų konsultacijų forumo dalyviai išklausė Medardo Čoboto TAU Sveikos gyvensenos fakulteto dekanės Viktorijos Montvilienės pranešimą ,,Negalavimų rizikos veiksnys – fizinis pasyvumas“. „Fizinis aktyvumas padeda kontroliuoti svorį, palaiko gerą sveikatos būklę ir padeda kovoti su ligomis, gerina emocinę būklę. Judėdami tampame energingesni, judėjimas gali tapti puikiu laiko leidimo būdu, o svarbiausia – būdami fiziškai stipresni ir aktyvesni, išmokstame negriūti. Juk griuvimai yra labai dažna pagyvenusių žmonių negalios ir mirties priežastis, o kritimų pasekmės stipriai sutrikdo žmonių sveikatą, didina jų socialinę izoliaciją ir pablogina gyvenimo kokybę,“ – akcentavo buvusi medikė, aktyvi sveikos gyvensenos šalininkė, Sveikatos dienų organizatorė.
VIKO Reabilitacijos katedros lektorė Ramunė Komžienė pranešime ,,Fizinio aktyvumo nauda sveikatai“ pabrėžė, kad judėjimas – geriausias būdas stiprinti savo kūną ir gyventi ne tik ilgiau, bet ir sveikiau. „Vyresnio amžiaus žmonėms rekomenduojama bent 2 kartus per savaitę atlikti jėgos pratimus, 3 kartus per savaitę – pusiausvyros palaikymo, tempimo ir judesių valdymo. Pasaulio sveikatos organizacija 65 metų amžiaus ir vyresniems žmonėms rekomenduoja aktyviai judėti ne mažiau kaip 300 minučių per savaitę. Pradėti niekada nevėlu – tai klausimas, kurį sau užduoti turi sportuoti nedrįstantys senjorai,“ sakė daugiau nei du dešimtmečius kineziterapeute ir asmenine trenere dirbanti ekspertė.
Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė pranešime ,,Patarimai, kad mityba būtų pilnavertė“ išvardino problemas, kurių vyresniame amžiuje išvengti gal ir neįmanoma, tačiau nuolat skiriant dėmesio sveikai gyvensenai, jų sukeliamus nepatogumus galima sumažinti.
Fizinės sveikatos vertinimo forumo pabaigoje renginio dalyviai diskutavo, aptarė ir vertino patirtus įspūdžius. Specialistai ir jaunieji kineziterapeutai atsakė į susirinkusiųjų klausimus, pasidžiaugė, kad visų atliktų tyrimų rodikliai tikrai džiugina.
Nacionalinės TAU asociacijos informacija
Vidos Rogalskienės nuotr.