Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas (TAU), Vilniaus kolegija (VIKO) ir Gyvensenos medicinos centras „Sanus“ pakvietė Sveikos gyvensenos ir kitų fakultetų studentus į fizinės sveikatos vertinimo forumą ,,Mokykimės negriūti“.
Forumą organizavo Nacionalinė TAU asociacija, vykdydama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projektą ,,Trečiojo amžiaus universitetas aktyvaus senėjimo akademija“. Renginyje dalyvavo virš 150 universiteto senjorų.
Forumo ,,Mokykimės negriūti“ dalyviams buvo atliekamas fizinės sveikatos vertinimas. Specialistai vertino fizinę kūno sveikatą ir atliko: segmentinę kūno masės analizę, kuri parodė kūno svorį, riebalų, kaulų ir raumenų masę, metabolinį amžių bei kt. Dalyviams buvo atliekamas fizinio pajėgumo testavimas ir fizinės būklės įvertinimas, kurio metu buvo atliekami kūno pusiausvyros ir koordinacijos testai, stebimas lankstumas.
Medikai atliko gyvybinės plaučių talpos matavimą spirometru (normaliai plaučių funkcijai nustatyti). Prodekanas Vytautas Vaitkus padėjo atlikti tyrimus.
Taip pat dalyviams buvo atliekamas rankos jėgos matavimas dinamometru (viršutinės kūno dalies raumenų jėgai įvertinti). Padėjo matuoti Natalija Kaselienė.
VIKO Sveikatos priežiūros fakulteto (SPF) 35 būsimi kineziterapijos studijų programos studentai konsultavo, kaip lavinti kūno pusiausvyrą, koordinaciją bei lankstumą. Pasitelkdami įgytas mokslo žinias, atliko senjorams testus, paaiškino, kodėl ne visiems pavyksta atlikti tam tikrus kūno judesius, koks raumuo turi įtakos judėjimui ir kaip jį stiprinti. Raumenų stiprinimas – tai procesas, reikalaujantis nuoseklumo, subalansuotos mitybos ir poilsio. Rekomenduojama kiekvienai raumenų grupei skirti nors 48 val. poilsio. Taip pat patartina miegoti ne mažiau kaip 7 9 val. Vartoti daug baltymų, angliavandenių, net ir riebalų.
Lietuvos intensyviosios kardiologijos ir skubiosios medicinos asociacijos prezidentas prof. Pranas Šerpytis bei kiti širdies ligų specialistai teikė patarimų dėl lėtinių ligų prevencijos, buvo matuojamas kraujo spaudimas, konsultuojama įvairiais klausimais.
Mitybos specialistė Jūratė Dobrovolskienė konsultavo sveikos mitybos klausimais, atsakė į daugelį susirinkusiuosius dominančių temų.
Pranešimą apie ,,Sužalojimų prevencijos veiksnius Medardo Čoboto TAU studentų vertinimu“ skaitė Vaiva Mikalajūnaitė – Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto bakalaurė, Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistė. Parengto baigiamojo bakalauro darbo metu buvo atliktas tyrimas ir buvo nustatyti pagrindiniai sužalojimai, su kuriais susiduria studentai, taip pat įvertintas elgesys ir veiksmai, kuriais siekiama užkirsti kelią susižalojimams.
Taigi šios paskaitos metu buvo aptarti gauti rezultatai ir geriausi būdai, kaip galima užtikrinti sužalojimų prevenciją.
Įdomų ir naudingą pranešimą ,,Pažintinės funkcijos, kūno pusiausvyra ir koordinacija, raumenų jėga: tarpusavio ryšys ir lavinimas vyresniame amžiuje“ skaitė Ramunė Komžienė – VIKO SPF Reabilitacijos katedros lektorė, kineziterapeutė. Dėstytoja pristatė testus ir šiandien atliktų tyrimų vertinimą.
Vadovaujant VIKO dėstytojai Ramunei Komžienei, testus vertino studentai (būsimi kineziterapeutai). Pranešime dėstytoja išnagrinėjo pažintinių funkcijų, kūno pusiausvyros ir koordinacijos bei raumenų jėgos tarpusavio ryšį. Išvadose pateikė, kad amžėjant sutrinka dauguma kognityvinių funkcijų, ypač darbinė atmintis, slopinimo funkcijos ir ilgalaikė atmintis. Išanalizavo fizinio aktyvumo ir pažintinių funkcijų tarpusavio ryšį, pažymėjo, kad moksliniais tyrimais įrodyta, jog joga gerina kognityvines funkcijas (ilgalaikė atmintis, dėmesio koncentracija, dėmesio trukmė, informacijos apdorojimo greitis, sprendimo priėmimo greitis), vykdomąsias funkcijas.
Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos biomedicinos mokslų daktarė, docentė, sporto mokslininkė, Lietuvos olimpinės akademijos garbės narė Eglė Kemerytė-Ivanauskienė išsamiai ir glaustai paaiškino ir davė daug patarimų nagrinėdama opią vyresnių žmonių temą ,,Kodėl griūvame?“ Lektorė praktiškais pavyzdžiais pristatė griuvimų priežastis, paaiškino, ką rodo rankų jėgos stiprumo amplitudė, kokios pasekmės gresia nusilpus įvairioms raumenų grupėms. Patarė gerai išsimiegoti, vaikščioti kopiant į įkalnes, kvėpuoti diafragmos pagalba, nuolat mankštintis, tinkamai maitintis.
Abi kineziterapeutės analizavo teorinius bei praktinius tyrimų rezultatus, pateikė daug praktiniu patarimų.
Pasibaigus tyrimams, išgirdę testų rezultatus ir atidžiai išklausę paskaitų, senjorai dar ilgai šurmuliavo aptarinėdami visas išgirstas naujienas bei dalindamiesi forumo suteiktomis žiniomis apie sveikatą.
Viktorija Montviliene, Medardo Čoboto TAU Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė
Organizatorių nuotraukos