Gegužės 21-28 dienomis Kauno trečiojo amžiaus universiteto (TAU) dalyviai pagal Erasmus+ programą buvo išvykę į darbo stebėjimo vizitą Ispanijoje. Priimančioji organizacija sudarė 3 dienų darbo stebėjimo programą: organizavo susitikimus su vietos senjorais, supažindino su suaugusiųjų švietimu Ispanijoje, rekomendavo lankytinas kultūrines vietas ir padėjo suplanuoti keliones automobiliu.
Ispanijoje Kauno TAU dalyviai nukeliavo 1500 km. pradedant Madridu, Saragosa, Sarinena, Alkanize, Peniskona, Valensija ir grįžome atgal į Madridą.
Pirma diena. Susitikimas su Hugo Peñalosa Madec, CPEPA direktoriumi Juan José Lorente mokykloje. Buvo aptarta renginių programa, pasirašytos sutartys, kultūrinės ir edukacinės veiklos.
Kartu su CPEPA trečiojo amžiaus senjorais dalyvavome jų studentams organizuotose ekskursijose. Aplankėme nepaprasto grožio Bolea kolegialią bažnyčią, Loarre pilį. Huesca katedrą, San Pedro el Viejo bažnyčią. Apžiūrėję senosios mokyklos muziejų grįžome į Saragosą. Užbūrė nepaprastai šiltas bendravimas su mokyklos studentais/senjorais.
Antra diena. Iš Saragosos išvykome į Sariñeną, Alcubierre provinciją.
Susitikome su Maria Jose Casas Sanz, CPEPA MONEGROS mokyklos direktore, kuri buvo atvykusi pagal Erasmus+ programą į Kauną praeitą rudenį ir su mokyklos istorijos/literatūros bei anglų kalbos mokytojomis. Jos papasakojo Ispanijos pilietinio karo istoriją. Apžiūrinėjom apkasus, bunkerius, kur kovojo Francisco Franco ir Respublikonų pilietinio karo dalyviai. Kilus pilietiniam karui, į Ispaniją ginti respublikos atvyko daugiau kaip 100 lietuvių. Daugiausia lietuvių buvo 13 ir 15 tarptautinėje brigadoje.
Per Ispanijos pilietinį karą, manoma, žuvo daugiau kaip 400 000 žmonių. Aplankėme Ispanijos pilietinio karo muziejų Robrese. Vėliau buvo pristatytos Sariñenos mokyklos mokymo programos. Susipažinome ir kartu su vietos mokiniais/senjorais dalyvavome kūrybinio rašymo seminare, turėjome iš 5 žodžių anglų kalba sukurti poemą.
Dieną užbaigėme ekskursija Sigenos vienuolyne.
Trečia diena. Atvykstame į Alkanizę. Mus pasitiko anglų kalbos mokytoja LUCÍA MORERA, atstovaujanti CPEPA RIO GUADALOPE suaugusiųjų mokyklą. Ji taip pat svečiavosi Kaune lapkričio mėnesį.
Pradžioje apsilankėme Calatravo pilyje Alkanizėje. Pristatymus apie Alcañiz istoriją ir kultūrą, atliko B1 anglų kalbos vyresniųjų klasių mokiniai ir Oral Skills English Practice studentai Suaugusiųjų mokyklos Río Guadalope bibliotekoje. Išgirdome nepaprastai jautrų vienos studentės pasakojimą apie pilį, kurioje ji gyveno, būdama maža mergaitė.
Įdomus buvo papasakojimas apie garsaus Vilniuje gyvenusio ispano – kunigo, poeto, švietėjo ir teisinių veikalų autorių Petrą Ruizijų, kilusį iš Alkanizo (Alcañiz). Jis nuo 1551 iki 1571 m. vadovavo prie Šv. Jono bažnyčios įsikūrusiai Lietuvos mokyklai. Bajorams dėstė teisę ir klasikines kalbas bei buvo vienas iš Antrojo Lietuvos Statuto rengėjų.
Kiti dalyviai pasakojo apie Alkanizes miestą, jo papročius, šventes ir išskirtinę vietos kulinariją, kuria net teko vaišintis.
Vėliau apsilankėme suaugusiųjų profesinio mokymo centre – dailidžių dirbtuvėse.
Sudalyvavome „Ispanų kalba kaip užsienio kalba“ modulio lankyme. Jį organizavo mokyklos direktorius Paco Grau. Mokėmės ispaniškos linksniuotės.
Apsilankėme suaugusiųjų mokyklos „Río Guadalope“ senjorų dienos centre, klausėmės meno istorijos paskaitos apie Graikų mitologiją, stebėjome muzikos ansamblio veiklą, kuriame dalyvavo daugiau kaip 30 senjorų su įvairiais instrumentais ir emocingais dainininkais. Tai paliko neišdildomą įspūdį.
Gavę dalyvių sertifikatus, laimingai grįžome namo.
Vizitas buvo labai intensyvus. Bet tai, ką sužinojome, buvo nepaprastai įdomu ir naudinga. Tikimės, kad šias žinias pavyks pritaikyti Kauno TAU praktikoje.
Rimvydas Velykis, Kauno TAU prorektorius