Aktyvaus senėjimo, senjorų socialinio, pilietinio įsitraukimo skatinimas, savanorystės plėtra – svarbi šalies Trečiojo amžiaus universitetų veiklos kryptis. Įgyvendinant šiuos siekius, 2021 metų birželio 16 d. Švenčionyse surengtos kūrybinės dirbtuvės šio krašto TAU klausytojams, kitų organizacijų atstovams.
Kūrybinės dirbtuvės – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamo projekto „Trečiojo amžiaus universitetai – aktyvūs pilietinės visuomenės nariai“ renginys, padedantis stiprinti Nacionalinės TAU asociacijos narių partnerystę ir bendradarbiavimą.
Pirmosios kūrybingumo pamokos
Švenčionyse surengtos kūrybinės dirbtuvės skirtos didinti senjorų praktines pilietinio ir politinio dalyvavimo kompetencijas bei įgūdžius. Šešių valandų trukmės mokymo renginyje, kuris vyko Nalšios muziejuje, dalyvavo 38 vietos ir aplinkinių miestų TAU klausytojai, vietos politikai bei jaunimo organizacijų atstovai, kuriuos sukvietė kūrybinių dirbtuvių koordinatorė Švenčionių TAU prie Švenčionių rajono Švietimo pagalbos tarnybos direktorė Elena Kadzevičienė.
Renginio dalyvius pasveikino Nacionalinės TAU asociacijos prezidentė dr. Zita Žebrauskienė, Švenčionių rajono savivaldybės mero patarėja Teresa Sansevičenė, Švenčionių rajono savivaldybės administracijos Kultūros, švietimo, jaunimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Inga Varnienė, Švenčionių TAU Menų pažinimo fakulteto dekanė Danguolė Čuvalova, Švenčionių TAU Lietuvos lenkų kultūros fakulteto dekanė Danuta Giedrienė. Renginio svečiai atkreipė dėmesį į nepalankią demografinę situaciją ir besikeičiantį vyresniosios kartos vaidmenį valstybės gyvenime bei uždavinius, kuriuos kartu su kitomis organizacijomis sėkmingai gali spręsti šalies Trečiojo amžiaus universitetai.
Nacionalinės TAU asociacijos prezidentė dr. Zita Žebrauskienė
Senėkime pozityviai
Projekto „Trečiojo amžiaus universitetai – aktyvūs pilietinės visuomenės nariai“ tikslus, uždavinius, veiklas pristatė Medardo Čoboto TAU projektų vadovė Laima Tuleikienė. Šiuo projektu, kaip akcentavo pranešėja, siekiama stiprinti Asociacijos vadovų gebėjimus, plėtoti kultūrinį bendradarbiavimą, skatinti senjorų užimtumą. Kai kurios projekto veiklos jau įvykdytos. Birželio 8 d. Vingio parke paminėta Pasaulinė sveikatos diena – „Gelbėkime gyvybes, kurkime teisingesnį ir sveikesnį pasaulį“. Birželio 18 d. Kaune vyks Nacionalinės TAU asociacijos visuotinis susirinkimas, kuriame bus siekiama atkreipti šalies valdžios institucijų dėmesį į Trečiojo amžiaus universitetų indėlį kuriant aktyvią pilietinę visuomenę, gerovę ir darną valstybėje.
MČTAU projektų vadovė Laima Tuleikienė
Kūrybinių dirbtuvių dalyviai išklausė Medardo Čoboto TAU Patirties laboratorijos ekspertės dr. Loretos Štelbienės paskaitą apie teigiamą senėjimą (positive aging), Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos programinius dokumentus dėl Mokymosi visą gyvenimą bei reikšmę užimtumui, savanoriškai veiklai, aktyviam pilietiškumui, socialinei atskirčiai mažinti, taip pat supažindino su ES šalių narių gerąja patirtimi šioje srityje. Pranešėja akcentavo nepalankius Europos demografinius duomenis ir atkreipė dėmesį, kad demografinio senėjimo kontekste reikia naujai pažvelgti ne tik į tai, kaip mes senstame, bet ir ką manome apie senėjimą. Pasak pranešėjos, Lietuvos gyventojų požiūris į pagyvenusius žmones – kontraversiškas: šalia deklaratyvios pagarbos vyresniems pasireiškia diskriminacinės nuostatos. „Viena iš labiausiai paplitusių diskriminacijos formų – diskriminacija dėl amžiaus“, – kalbėjo L. Štelbienė. Pranešėja pristatė plačias diskusijas, vykusias TAU bendruomenėje, aptariant EK Žaliąją knygą dėl senėjimo „Kartų solidarumo ir tarpusavio atsakomybės puoselėjimas“. Pranešime taip pat apžvelgta aktyvaus senėjimo politika ir sritys, kuriose pagyvenęs žmogus gali prisidėti prie problemų sprendimo.
MČTAU Patirties laboratorijos ekspertė dr. Loreta Štelbienė
Medardo Čoboto TAU Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto dekanė dr. Jurgita Rotomskienė supažindino kūrybinių dirbtuvių dalyvius su dalyvaujamojo biudžeto tikslais ir pagrindiniais jų įgyvendinimo žingsniais, t. y. pasiruošimu, gyventojų informavimu, idėjų dirbtuvėmis, projektų idėjų rengimu ir taisymu, gyventojų pritarimu balsavimo metu, laimėtojų paskelbimu ir laimėjusių projektų įgyvendinimu bei stebėsena.
MČTAU Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto dekanė dr. Jurgita Rotomskienė
Švenčionių TAU senjorų pasiūlymai ir svajonės
Kūrybinių dirbtuvių dalyviai, susiskirstę į keturias grupes, aktyviai diskutavo apie senjorų poreikius ir galimybes socialinės apsaugos, aplinkos, infrastruktūros, švietimo ir kultūros srityse, pasidalijo savo svajonėmis.
Renginio pabaigoje aptartas regiono senjorų dalyvavimas pilietinėse, savanoriškose veiklose, pagrindinių bendrųjų kompetencijų reikšmė individo pilietiškumo ugdymui. Diskusijoje dalyvavo Švenčionių r. mero padėjėjas Erikas Demidovas.
Apibendrinant renginį, pristatyti Švenčionių TAU senjorų labiausiai pageidaujami projektai ir svajonės.
Švenčioniškiai tikisi tokių socialinių paslaugų: pakeisti bankomatų vietas Švenčionėliuose, (atsižvelgiant į apšvietimą); keisti medicinos darbuotojų požiūrį į senjorus (pagarbos ir atsižvelgimo į žmogaus teises ugdymas); įsteigti bendrą rajono informacinį-pagalbos centrą (medicina, socialinės, buitinės paslaugos).
Pageidaujami projektai kultūros ir švietimo srityje: užbaigti Švenčionėlių kultūros centro renovaciją; senjorų poilsio vakarų organizavimas; daugiau prasmingo kultūrinio gyvenimo (spektakliai, paskaitos).
Švenčionių TAU senjorai pageidavo geresnės infrastruktūros: įsteigti Švenčionėlių ir Švenčionių viešus WC; plėtoti infrastruktūrines paslaugas (buitinės, aplinkos tvarkymo ir k.t.); plėsti parduotuvių tinklą; sutvarkyti apleistus statinius.
Švenčionių TAU klausytojai turi ir svajonių: turėti patalpas TAU užsiėmimams Švenčionyse ir Švenčionėliuose; įkurti Senjorų tarybą prie savivaldybės; organizuoti senjorų poilsio ir sveikatingumo stovyklas.
Jau po renginio Danguolė Čiuvalova, Švenčionių raj. TAU, Švenčionėlių Menų pažinimo fakulteto dekanė atsiuntė apie kūrybines dirbtuves atsiliepimą, kuriame sako, kad „susitikimas išskirtinai buvo įdomus, naudingas, informatyvus, o svarbiausia – galėjome išreikšti savo nuomones, norus, pasiūlymus, užduoti klausimus ir gauti atsakymus“. Daugiau skaitykite rubrikoje „Aš manau“.
Kūrybinės dirbtuvės dar vyks Alytuje ( birželio 21 d.), o rudenį jas planuojama surengti Kėdainių ir Visagino Trečiojo amžiaus universitetuose. Pasibaigus kūrybinių dirbtuvių turui, bus parengtos rekomendacijos dėl veiksmingesnio senjorų dalyvavimo viešosios politikos sprendimų priėmimo procesuose.
Nacionalinės TAU asociacijos informacija
Nijolės Kudabienės nuotr.
Nacionalinė trečiojo amžiaus universitetų asociacija
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius
www.tauasociacija.lt ntauasociacija@gmail.com
Sąsk. Nr.