Panevėžio trečiojo amžiaus universitetas (TAU) suteikia galimybę vyresniojo amžiaus žmonėms išlikti aktyviems, turėti galimybę džiaugtis gyvenimu, kai aktyvi darbinė veikla pasibaigia arba neleidžia sveikata, bei dalintis patirtimi su bendraamžiais, skirti laiko savo pomėgiams, tobulėjimui, svajonių įgyvendinimui.
Dalyvavau kursuose ir mokymuose pagal „ERASMUS+“ programos projektą suaugusiųjų švietimo srityje Prancūzijoje ir Latvijoje. Mano domėjimosi sritis buvo kūrybiškumo mokymo (-si) metodai ir jų pritaikymas. Esu papuošalų ir dizaino grupės vadovė jau septynerius metus, o floristikos – tik metus. Noras geriau pažinti Prancūzijos ir Latvijos – dviejų skirtingų kultūrų istoriją, kultūrinį materialųjį ir nematerialųjį paveldą aplankant muziejus, dalyvaujant edukacijose, paskatino aktyviai įgytomis patirtimis pasidalinti ir Panevėžio TAU grupių veiklose.
Stažuotėse sustiprinau komandinio darbo įgūdžius, pagilinau žinias apie besimokančiųjų grupių skirtumus ir ypatumus. Susipažinau su Prancūzijos ir Latvijos švietimo sistemomis, pagyvenusių žmonių užimtumu, įgytas žinias pritaikau savanoriaudama TAU veikoje.
Atgalinis ryšys su besimokančiaisiais – svarbi mokymo dalis
Dalyvaudama projekte visų pirma supratau, kaip svarbu glaudesnis bendradarbiavimas su grupe užsiėmimų metu. Prancūzijoje trečiojo amžiaus universitetuose skiriama daug dėmesio pagyvenusiųjų žmonių integracijai ir užimtumui. Todėl pirmas dalykas, ką supratau ir išmokau – geriau ir su didesne kantrybe dirbti, atsižvelgiant į pagyvenusių žmonių poreikius. Vos grįžus iš Prancūzijos, pasidalinau informacija apie tai ir surengiau grupėje viktoriną – klausimų- atsakymų popietę apie besimokančiųjų poreikius, žinias apie ES šalis. Supratau, kad vyresnio amžiaus žmonėms reikia daugiau bendravimo, supratimo, todėl per užsiėmimus nuo šiol ne tik mokomės, bet ir bendraujame, o po užsiėmimų stengiuosi daugiau dėmesio skirti atgaliniam ryšiui, kad įvertinčiau, ar konkretus užsiėmimas atitiko dalyvių lūkesčius. Nuo šiol dažniau darome bendrus pietus, organizuojame trumpas grupės išvykas, ekskursijas, planuojame bendras vasaros stovyklas. Todėl, manau, sustiprėjo, mano kaip savanorės, papuošalų ir dizaino grupės veiklų teikiamų paslaugų kokybė.
Ypač buvo naudingi trijų dienų mokymai ir darbo stebėjimas Latvijoje, kur tobulinau floristikos meno, kuriant įvairias kompozicijas, puokštes, žinias. Stebėjome, kaip dirba ir moko profesionalės mokytojos floristikos mokykloje. Ypatingai patiko užsiėmimai, kuriuose mokiausi iš žolynų kurti papuošalus. Man tai buvo nauja ir labai įdomu. Naudinga patirtis – papuošalų darymas iš natūralios gamtos medžiagų, augalų, gėlių. Sužinojau, kaip dirbti su dirbtiniais augalais, kaip sukurti dėmesį pritraukiančias puokštes, parinkti tinkamus augalus puokštei, kompozicijai ir daug kitų dalykų.
Rezultatų sklaidoje – europinės patirties nauda
Galiu drąsiai teigti, kad europinė patirtis labai naudinga, nes galėjau pasitikrinti, ar tuo keliu einame, ar teisingai suprantu, kaip edukuoti vyresniuosius pagyvenusius besimokančiuosius, išmokau naujų mokymo metodų. Parengiau tris paskaitas – edukacijas „Prancūzės įvaizdis – skrybėlė“‚ „Pažintis su Burgundijos kraštu ir papuošalai iš prancūzės spintos“ bei vakaronę „Midijos prancūziškai“.
Norisi ir ateityje toliau plėsti akiratį, išvykstant į kitas ES šalis, susipažįstant su kitų šalių kultūra, mokantis naujovių pritaikymo, pakantumo bei siekiant, kad Panevėžio TAU taptų modernesne organizacija ir motyvuotų savanoriauti ir naujai prisijungusius lyderius ateityje.
”Erasmus+” programos suaugusiųjų švietimo projektas Nr.2023-1-LT01-KA121-ADU-000130147.
Rita Pečiulienė, projekto dalyvė, Panevėžio TAU Saviraiškos grupių veiklų koordinatorė
Nacionalinė trečiojo amžiaus universitetų asociacija
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius
www.tauasociacija.lt ntauasociacija@gmail.com
Sąsk. Nr.