Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto (TAU) Turizmo fakultete viena iš veiklos krypčių šiais metais buvo Žemaitija. Įgyvendintas projektas „Istorinis Europos kraštas – Žemaitija“. 17 kelionių suko per Žemaitijos rajonus, o keliautojai susitiko su bendraminčiais iš trečiojo amžiaus universitetų. Todėl ir gavo žemaičiai kvietimus dalyvauti baigiamojoje konferencijoje.
Gausi Telšių TAU delegacija su direktore Danute Juškiene atvežė ir lektorių – Varnių kleboną kanauninką Andriejų Sabaliauską ir Vaclovą Vaičekauską. Atvyko Rietavo ir Šilutės TAU atstovai. Su linkėjimais nuo Naujosios Akmenės TAU bendruomenės, rektorės Rimanos Vapsvienės, į Vilnių atvažiavo Naujosios Akmenės TAU klausytoja Natalja Plindinienė. Ji ne tik perdavė kolegų iš TAU linkėjimus, padeklamavo žemaitiškai eilėraštį, bet ir padovanojo ypatingą leidinį „Koro žemaitėška“.
„Visos kelionės turi pradžią ir pabaigą. O ši metų kelionė po Žemaitiją nusipelno plojimų,“ – pradėdamas konferenciją ir pasveikindamas susirinkusius sakė Turizmo fakulteto dekanas Arvydas Ivaškevičius. O viešnia Loreta Sungailienė ir ansamblis „Virvytė“ žemaitiška daina ir etnografiniu Žemaitijos himnu, sudainuotu visų drauge, išjudino salą ir pabudino jausmus. Projekto vadovė prodekanė Albina Varanauskienė padėkojo dalyvavusiems projekto veiklose. Paminėjo ypatingus žmones, kurie lydėjo ir praturtino keliones. Tarp jų – dr. Vida Kniūraitė, prof. Libertas Klimka, Varnių klebonas monsinjoras Andriejus Sabaliauskas, rietaviškis Vytautas Rutkauskas, istorikas ir gidas telšiškis Vaclovas Vaičekauskas.
Konferencija buvo ypatingai turininga. Po rektorės dr. Zitos Žebrauskienės, kapeliono Vytauto Rapalio ir garbės dekanės Teodoros Dilkienės sveikinimų skambėjo ypatingų žemaičių pranešimai. Apie Žemaitijos istorijos lemtingiausius įvykius ir iškiliausiais asmenybes profesionaliai papasakojo dr. V. Kniūraitė. Istorikas, gidas ir TAU lektorius iš Telšių V. Vaičekauskas kūrybiškai pažvelgė į žemaičių genetiką ir meškos Žemaitijos herbe istoriją. O L. Sungailienės, renginių ir televizijos laidų vedėjos, folkloro dainininkės, etnomuzikologės, etninės kultūros puoselėtojos, nematerialiojo kultūros paveldo specialistės, akademinio žemaičių jaunimo aktyvistės, humanitarinių mokslų daktarės paskaita apie žemaitiško dainavimo ypatumus su ansamblio „Virvytė“ padainavimais pakerėjo. Prof. L. Klimka žemaičių savitumus atskleidė per papročius ir vieną nepaprastą žemaitį Motiejų Valančių. O kur dar bulvės atsiradimo žemaičiuose istorija. Danutė Mukienė kalbėjo apie spaudą žemaitiškai, o charizmatiškasis Varnių klebonas A. Sabaliauskas su giesmėm ir linksmom ištarmėm apie vyskupijos fenomeną papasakojo. Dar parodytas ir filmas iš kelionių ir susitikimų.
Rektorė apdovanojo svečius ir pakvietė į freskų salę, kur pasitiko turizmo ūkio šeimininkai Morta ir Anupras. Čia vyko linksma bendrystės ir prisiminimų popietė, kur šokta ir bendrauta. Žemaitija simboliškai ir trumpam persikėlė į Medardo Čoboto TAU. Dar buvo dainų ir šokių su Morta bei Anupru, ir žinoma, su Loreta ir „Virvyte“. Simbolišku prieššventiniu akcentu ir šviesaus švenčių laukimo linkėjimu tapo Varnių klebono A. Sabaliausko Turizmo fakulteto auditorijoje pašventintas adventinis vainikas ir uždegta pirmoji Advento žvakė.
Lilija Smalakienė, Medardo Čoboto TAU
Vaclavo Svidinsko ir Bonifaco Vengalio nuotraukos