Šiais mokslo metais Panevėžio trečiojo amžiaus universiteto bendruomenė (TAU) vykdė Panevėžio miesto savivaldybės aplinkosaugos švietimo finansuojamą projektą „Švari aplinka – gera savijauta“.
Įvairūs tyrimai rodo, kad net 8 iš 10 Lietuvos gyventojų rūpi aplinkos apsaugos ir taršos mažinimo temos, tačiau jie abejoja, ar kasdieniai jų įpročiai turėtų įtakos ir oro taršai, klimato kaitai ar kitoms aplinkosaugos problemoms. Šiuo projektu siekėme tokias abejones išsklaidyti ir paskatinti keistis.
Lietuvoje, tyrimų duomenimis, net 88 proc. tyrimo dalyvių išmeta bent dalį namų ūkyje vartojamų maisto produktų: dauguma (61 proc.) išmeta iki 5 proc., 19 proc. – 6-10 proc. maisto, didesnę dalį maisto produktų išmeta 8 proc. apklaustųjų. Viešųjų renginių, skirtų atliekų susidarymo mažinimui ir prevencijai populiarinti bei skatinti, organizavimo tikslas – atkreipti dėmesį į kasdieninio vartojimo saikingumą, akcentuojant, kad, keičiant vartojimo įpročius, galima taupyti gamtos išteklius ir mažinti susidarančių atliekų kiekį.
Projekto veiklos
Projekto metu kūrybinėse dirbtuvėse Kūryba tvarumo kontekste vyko patirtiniai mokymai – kaip daiktus prikelti antram gyvenimui, kaip pritaikyti tvarumą buityje, mažinti naujų daiktų įsigijimą, panaudoti sena. Interjero ir dizaino grupės vadovė Rita mokė, kaip panaudoti senus džinsus. Iš jų puikiausiai galima pasigaminti rankinę ar originalų papuošalą.
Vilnos vėlimo grupės vadovė Stanislava mokė, kaip prikelti drabužius. Sena bliuzelė virs puikiu apsiaustu, ją papildžius vilna. O kur dar rankinės, aksesuarai. Stanislava savo darbus demonstravo ir stažuotės erasmus+ Švedijoje metu. Tuo labiau, kad Švedijoje taip pat labai akcentuojama gamtosauga.
Kvietė kilnojamosios mobilografijos parodos
Organizuota personalinė Liucijos Samkuvienės mobilografijų ir poezijos paroda Medžiai – gyvos Žemės mintys. Paroda eksponuota Alf. Lipniūno progimnazijos koridoriuje. Parodą aplankė studentai, progimnazijos bendruomenė, svečiai.
TVARUMAS
T - Tausokime Žemę,
V - Visatą tausokim:
A - Ant kranto užaugusį medį.
R - Rytojui palikim nesuterštą gamtą:
U - Upes, jų vilnijančią bangą.
M - Miškai te žaliuoja, visų neiškirskim,
A - Atsakingai į viską žiūrėkim,
S - Sau ir savo vaikams taip gyventi padėkim.
Kilnojamoji mobilografijos paroda Už švarią žemę ir tyrą vandenį eksponuota Panevėžio švietimo centre. Ši paroda – puiki poezijos ir fotografijos sintezė.
Viktorinos kėlė nemažai diskusijų
Viktorinos buvo organizuotos keliems srautams. Pirmoji – Atliekų ženklinimas. Nagrinėdami įvairius žymėjimo ženklus pildėme žinias, ką ir kaip reikia rūšiuoti. Antroji viktorina – Tiesa ar melas. Tikrieji atsakymai kėlė nemažai diskusijų.
Tai buvo ne tik žinių patikrinimas, bet ir šviečiamoji veikla: prisiminkime apie žaliąją daržininkystę, kompostavimą, natūralų tręšimą; neskubėkime pirkti, o, turėdami laiko, peržiūrėkime spintas. Nepamirškime rūšiavimo ir to, ko išmokome dalyvaudami viktorinose: taupant vandenį nebūtina išplausti pakuočių; nemeskime picų pakuočių į makulatūra, jei jos suteptos; į plastiko konteinerį nemeskime plastikinių maišelių.
Baigiamasis projekto apibendrinimas
Konferencijoje Žemė mums padėkos Virginijus Sinkevičius, buvęs LR Ekonomikos ir inovacijų ministras, dabar – Eurokomisaras, Lietuvos atstovas Europos Komisijoje, kalbėjo apie aplinkos apsaugą Lietuvoje, kas mums svarbu šiandien ir kuo gyvensime rytoj.
Konferencijos dalyviams kilo nemažai klausimų. Pavyzdžiui: elektromobiliai – gerai, bet kur dedami akumuliatoriai? Vėjo jėgainės – puiku, bet didžiuliai sparnai vėliau laidojami. Kadangi kol kas nėra technologijų, jų perdirbti negalima. Teoriškai žinome, kad gamtą saugoti reikia, bet dažnai susiduriame su gyveniškomis problemomis.
Švari aplinka – gera savijauta tai ne tik trumpalaikis projektas, tai privalo būti kasdienė mūsų atskomybė. Todėl nepamirškime to, ko išmokome mokydamiesi visą gyvenimą.
Tikimės, jog įvairių veiklų metu pateikta informacija skatins dalyvius keisti vartojimo įpročius, mažinti susidarančių atliekų kiekį, būti ne tik stebėtojais, bet ir aktyviais tvariais vartotojais.
Zita Kazlauskienė, Panevėžio TAU rektorė
Nacionalinė trečiojo amžiaus universitetų asociacija
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius
www.tauasociacija.lt ntauasociacija@gmail.com
Sąsk. Nr.