Ši daugiaprasmė frazė gali skambėti ir kaip kvietimas, ir kaip galimybė ar net abejonė. Tačiau tai yra profesionalaus fotografo Rimanto Bikulčiaus fotografijų parodos, atidarytos LR Seime, pavadinimas. Parodoje – iškalbingi Zarasų trečiojo amžiaus universiteto (TAU) klausytojų portretai. Žvelgdamas į juos lyg atsakymus skaityti gali į klausimą, ką šiems, jau solidesnio amžiaus žmonėms, reiškia mokytis universitete.
Šviesa ir šiluma spinduliuoja veidai, ypatingai žiba akys, atviras šiltas žvilgsnis. Ir taip iš kiekvieno portreto. Tokie štai ypatingi yra vyresni žmonės iš septynių ežerų miesto. Tokius pamatė ir jų ypatumus atskleidė Zarasų krašto fotografas R. Bikulčius. „Gebėjimas atskleisti žmogaus sielą, subtiliai parodyti žmogaus esmę yra išskirtinis parodos autoriaus bruožas“, – sakė pristatydama parodą ir autorių Zarasų Ąžuolo gimnazijos mokytoja Gitana Kavaliauskaitė. Ežerų tylos, miglų ir ypatingų peizažų meistro, už peizažus Japonijoje seniausio pasaulyje tarptautinio fotografijos Tokijo salono konkurse apdovanoto aukso medaliu, autoriaus ši portretų paroda – antroji.
R. Bikulčius – Zarasų Ąžuolo gimnazijos direktorius, fotografija – jo pomėgis. Bet, kaip sakė, paklaustas mokytojos Gitanos, baigęs mokyklą svarstė, ką rinktis: istoriją ar fotografiją. Pasirinkęs istorijos studijas, su fotografija neišsiskyrė. Jam gamtos fotografija – kaip atostogos: mintys išlaisvėja nuo rūpesčių, gimnazistų ir mokytojų problemų. O šią parodą įkvėpusi bendrystė su TAU klausytojais. Neretai nulemia ir atsitiktinumai, prisiminė parodos autorius, kai po komisijos posėdžio, kur įtikinėjo mokinius mokytis, užėjo į TAU auditoriją ir pamatė smalsiu užsidegimu žibančias klausytojų akis: tai buvo noro mokytis pavyzdys. Pusdienis su fotografu – išskirtinė patirtis abiem pusėms. Todėl atsirado ne tik iškalbingi portretai, bet ir ypatingos žmonių istorijos. R. Bikulčius prisiminė seną siuvimo mašiną, kuri padėjo išgyventi jos savininkei, arba senų sąsiuvinių paslaptis. Ir daugiau yra panašių liudijimų apie žmonių gyvenimo patirtis ir krašto istoriją. Paroda – pusmečio darbo rezultatas. „Reikėjo ne tik prikalbinti fotografuotis, bet ir prakalbinti, kad akys sužibėtų“, – darbo ypatumus prisiminė autorius.
Zarasų Zarasų TAU direktorė Nadiežda Matušova, Rimantas Bikulčius, dr. Zita Žebrauskienė.
Ir akys portretuose tikrai žiba. „Jei yra tikras nuoširdumas, viltis ir džiaugsmas gyventi – tai šių žmonių akyse ir atvirose širdyse. Mums susitikus, jie visad apkabina – žvilgsniais, šypsenomis, dėkingumu. Mokomės iš jų – gebėjimo gražiai, kantriai, santūriai, nesiskundžiant būti. Dalintis. Mėgautis tuo, kas gražu ir gera. Žavi jų noras bendrauti, pažinti, keliauti, pamatyti ir su dėkingumu priimti, “– taip mokytoja kalbėjo apie pažintį su Zarasų TAU klausytojais. Zarasų universiteto užsiėmimai vyksta vienoje iš gimnazijos patalpų, o abi įstaigas jungia bendri renginiai bei projektai. Mokytoja perskaitė ir ypač gražių mokinių minčių apie besimokančius senjorus.
Paroda, kuri LR Seime bus eksponuojama iki rugpjūčio vidurio, surengta Seimo nario Algimanto Dumbravos iniciatyva. Jo sveikinimus, padėkas ir dovanas perdavė Seimo nario padėjėjos Ieva Černeckienė ir Regina Račkauskienė.
Dėkodama parodos autoriui, Nacionalinės TAU asociacijos prezidentė, Medardo Čoboto TAU rektorė dr. Zita Žebrauskienė atkreipė dėmesį, kokia išskirtinė yra visuomenės dalis, priklausanti trečiojo amžiaus universitetų bendruomenei. „Mes esame karta, išsaugojusi žmogiškąsias vertybes, sauganti tradicijas. Mes esame raktas, atrakinantis duris į ateitį, jaunimas jas atidarys, bet raktas – mes. Todėl džiugina, kad TAU judėjimas plečiasi, o autoritetas auga“, – sakė dr. Z. Žebrauskienė.
Tokie renginiai, kaip ši paroda, prie to prisideda. Parodą Medardo Čoboto TAU galerijoje pamatysime jau rugsėjo pabaigoje, patikino parodos atidaryme dalyvavusi Medardo Čoboto TAU Tautodailės fakulteto dekanė Henrika Ivancienė. Dr. Z. Žebrauskienė pažadėjo ieškoti galimybių, kad parodą pamatytų ir daugiau Nacionalinės TAU asociacijos žmonių. O dėkodama Zarasų TAU vadovei Nadieždai Matušovai, priminė, kad be jų ir nebūtų parodos.
Globianti ir vienijanti Zarasų TAU, kitais metais minėsiančio dešimtmetį, bendruomenę N. Matušova taip pat atkreipė dėmesį į reikšmingų pokyčių kartos ypatumus: „Mes mokomės, domimės, norime geriau pažinti save, aplinką, pasaulį. Vyresnio amžiaus žmonių mokymosi būdas yra iš Prancūzijos atkeliavęs, po visą Europą paplitęs, o mes lygiuojamės į europiečius. Priimame naujoves, bet pamatiniai dalykai turi išlikti.“
Paroda, kurios credo, anot N. Matušovos, galėtų būti „Mes esame“ – būdas parodyti, kiek daug yra šviesių, aktyvių, išmintimi ir patirtimi spinduliuojančių TAU klausytojų. Už tai N. Matušova dėkojo parodos autoriui R. Bikulčiui, mokytojai G. Kavaliauskaitei, už įkvepiantį pavyzdį – dr. Z. Žebrauskienei, Zarasų TAU bendruomenei – už bendrystę.
Sveikinimo žodžių ir padėkų už Lietuvos ir Zarasų krašto istoriją išsakė ir Seimo narys Robertas Šarknickas.
Lilija Smalakienė, Medardo Čoboto TAU
Nuotraukos autorės