Nors iki senjorų naujų mokslo metų pradžios likusios dar kelios dienos, tačiau rugsėjo 20-ąją Nacionalinė trečiojo amžiaus universitetų (TAU) asociacija sukvietė respublikos universitetų vadovus ir aktyvą į susirinkimą Kaune, Lietuvos Politinių kalinių ir tremtinių salėje. Senajam Kėdainių TAU atstovavo rektorė Gražina Jedemskienė ir klausytoja Vanda Petrauskienė.
Susirinkime pasisakė Rolanda Lingienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė. Gydytoja pasidžiaugė senjorų aktyvumu, noru tobulėti, mokytis, palygino tai su vaistais emocinei sveikatai. Tačiau ji apgailestavo, jog vykdomos švietimo, sveikatos reformos didina atskirtį, tolina paslaugas nuo kaimo žmonių, mažina galimybes realizuoti jų būtiniausius poreikius. Dalyvavusiems kilo ir praktinių klausimų dėl skiepų nuo COVIDO, gripo. R. Lingienė išsakė savo poziciją šiais, vyresnio amžiaus žmonėms labai svarbiais klausimais.
Apie indėlių ir investicijų draudimą kalbėjo draudikų atstovė. Ji nuramino klausytojus, jog visi indėliai iki 100 000 eurų, nepriklausomai, kur jie yra – bankuose ar kredito unijose – yra apdrausti. Nėra skirtumo, kokia valiuta laikomas indėlis (eurais, doleriais ar kt.). Paprastai išmokos skiriamos bankų bankroto ir panašiais atvejais.
Daug minčių ir diskusijų sukėlė Švietimo ir mokslo ministerijos atstovės Rasos Šavareikaitės pasisakymas. Ji kalbėjo apie projektą „Mokymosi galimybių senjorams plėtra“, kuris baigsis 2029 metų rugpjūtį, o jo įgyvendinimui bus skirta 2,5 mln. Eurų. Finansavimas numatytas pagal dalyvių skaičių. Universitetai įgyvendinimui galės pasirinkti kelias temas, apsvarstę, kurios jiems yra jo aktualiausios.
Išklausytas Nacionalinės TAU asociacijos prezidentės dr. Z. Žebrauskienės ataskaitinis pranešimas. Ji pasidžiaugė, jog respublikoje veikia 54 TAU. Pastebima jų plėtra į kaimiškąsias vietoves, universitetų skyriai atsiranda miesteliuose, didesnėse gyvenvietėse. Smagu, jog aktyviai dalyvauta sportinėje veikloje, gausu kultūrinių renginių, apjungiančių šokėjus ir dainininkus. Visi universitetai pasirenka jiems aktualiausias temas ir joms sukoncentruoja didžiausią dėmesį. Prezidentė pastebėjo, jog dar trūksta dalijimosi gerąja patirtimi. Svajonė būtų, kad didesnis dėmesys senjorams būtų skirtas iš valdžios atstovų, įskaitant ir vietos savivaldybes. Džiugu, kad pirmosios kregždės yra – prie Sveikatos apsaugos ministerijos sukurta Vyresnio amžiaus žmonių reikalų taryba, o jeigu tokios tarybos atsirastų prie vietos savivaldos institucijų, būtų puiki priemonė, padedanti greičiau spręsti svarbias problemas.
Asociacijos vykdantysis direktorius Gediminas Dalinkevičius aptarė „Vyresnio amžiaus žmonių politikos pagrindų įstatymo“ kūrimo raidą. Jis informavo, jog dokumentas jau paruoštas svarstymui Seime ir tikimasi jo sėkmingo priėmimo.
Diskusijoje kalbėjo Druskininkų, Alytaus, Naujosios Akmenės TAU vadovai. Apie bendradarbiavimą su užsienio šalių senjorų organizacijomis kalbėjo ir mūsų universiteto rektorė Gražina Jedemskienė.
Šis susirinkimas buvo puikus startas darbingai pradėti mokslo metus, motyvacija būti aktyviais ir svarbiais visuomenei, susikaupti ties aktualiausiomis problemomis ir bendromis pastangomis jas spręsti.
Vanda Petrauskienė, Senojo Kėdainių TAU klausytoja
Nacionalinė trečiojo amžiaus universitetų asociacija
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius
www.tauasociacija.lt ntauasociacija@gmail.com
Sąsk. Nr.