Liepos mėnesio krapnojantis lietutis Rietavo trečiojo amžiaus universiteto (TAU) studentus suburia į autobusą, vykstantį dienos ekskursijon. Dienotvarkėje – aplankyti kaimyninės Latvijos miestus. Kelionę lydi gidės pasakojimai apie pravažiuojamų Plungės, Sedos miestų pavadinimus, įsikūrimo istorijas.
Pirmas sustojimas – Saldu miestelyje, parduotuvėje ir „Karvutės“ saldainių fabrike siauroje gatvelėje su neišvaizdžia aplinka. Ekskursijos dalyviai, padalinti į dvi grupes, pakaitomis nuvedami į pakavimo patalpą susipakuoti sau saldainį į mėgstamą popieriuką. Įmonės direktorė atsakinėja į užduodamus klausimus, o dalyviai įnirtingai kaupia saldainius savo naudai. Edukacijos pabaigoje – filmas apie saldainių gamybos procesą. Pasižiūrėjus kyla nuomonė: ar įmonei trūksta lėšų įrenginių, aplinkos modernizavimui, ar norima išlaikyti autentiškumą, nes viskas daroma rankiniu būdu. O saldainių, pyragų, tortų gamybos apimtys ir įvairovė nemaža. Tai įsitikinta parduotuvėje, iš kurios visi išeina su pirkiniais.
Kuldyga. Miestelis garsus, kaip skraidančių lašišų ir upėtakių sostinė. Dėl apraizgytų upelių, 12 tūkstančių gyventojų turintis miestelis vadinamas Venecija. Nuo gilios senovės vyro ir moters tradicijos ant rumbos ir tilto. 700 metų įstatymas, galiojantis iki šių dienų, namo lange laikyti žibalinę lempą. Tai gidės pasakojimas užlipus ant seno akmeninio tilto. Ekskursantų akys užmato tik Kuldygos miestelio pažibą, vos kvėpuojantį krioklį sausros išdžiovintoje Ventos upėje, senus pastatus, pavėsinę panoramai apžvelgti, pilies bokštą, idealiai nušienautas parko pievas, turistinį traukinuką ir mašiną su turistų grupe.
Alsunga su 680 gyventojų. Susitikimas gamtos, žmonių, santvarkų paliestuose rūmuose. Vietinė gidė trumpai nušviečia pilies atsiradimo ir prakeiksmą lydinčią istoriją. Vėliau dvi gidės vedžioja po miestelio gatves. Užkopiama ant kalno ir nuo jo – nuotraukos atsiminimui. Gražioje, kuklioje katalikų bažnyčios viduje nušviečiami miestelio papročiai. Muziejuje ir amatų pastate pademonstruojami drabužių raštai, nešiojimo ypatumai. Svetinga Alsunga visus ekskursantus susodina prie vieno ilgo stalo miestelio kavinėje. Kruopų-bulvių košė su padažu, rūgpienis, duona su sviestu, saldi virtinukų sriuba, morkų keksiukas – latvių tradiciniai valgiai. Oi, kaip sočiai visus pamaitina.
Alkanam bėgt, sočiam gulėt – skelbia liaudies išmintis. Tad visi susėda ir tyliai plepsi autobuse link Liepojos. O užburiantys, monotoniški gidės pasakojimai, lyg įjungtos radijo žinios, vieniems įdomios, kitiems pro miegančias ausis praslysta...
Liepoja vedžioja senamiesčio dviaukščių medinių namukų gatvėmis. Autobuso keleiviai vienai valandai išsibarsto po Liepojos pajūrio zoną: kavinukėse, šlovės alėjoje, parko takeliuose. Kitą valandą dvi grupės išsiskiria į priešingas puses. Viena nukeliauja pamatyti promenadą ir saulės laikrodį iš 60 kg gintaro, įsigyti firminio kmyno gėrimo lauktuvėms. Vaikščiojimo įgūdžių mažiau turintys turistai patraukia link prekybos centro, praeidami išpuoselėtą rožių alėją. Tai tiesiog mini skveras, kurio viduryje – rato formos rožynas. Ant kraštų medaliai su miestų ir šalių pavadinimais, palaikančiais draugystės ryšius. Žemaūgių rožių krūmeliai uždengia kalveles iš šonų tarp žaliuojančių aukštų medžių.
Gidės iš Šiaulių entuziazmo ir didžiulių žinių srautu apipilti, įtraukti į kolektyvines viktorinas, dalyviai patenkinti skuba grįžti namo. Kelrodės Laimos-Filomenos per dieną skambantys žodžiai Livonija, kuršžemiai, kryžiuočiai, suitai, žemaičiai, ordinas, mūšiai, išnykimas, datos, baltų, krikščionių panašumai skirtumai, lietuvių, latvių nacionaliniai paukščiai, gėlės, gyvūnai, medžiai, plotai, gyventojų skaičiai, svastikos, valdymo organai... kai kas pasilieka smegenų vingiuose, kai kas ne.
Ekskursijos vadovė Irena įvertina ir apibendrina dienos rezultatus. Pasidžiaugia dalyviais, įvykdytais planais. Plojimais ir vardinėmis padėkomis apdovanojami ekskursijos pagalbininkai. Gera sugrįžti su lauktuvėmis ir potyriais iš kitos šalies, kuri iki šiol turi ir puoselėja protėvių vertybes bei tradicijas.
Bronė Valdžienė, kelionės dalyvė