Gyvename laike, kuris verčia skubėti, lėkti ir nebepastebėti savęs. O juk kiekvienas esame vienintelis, nepakartojamas ir savitai mąstantis bei matantis individas, apspręstas gamtos duotų ypatumų bei susikurtos sąmonės.
Pasaulio valstybės, kurdamos savo visuomenių būvį, regi ir individualias gyventojų problemas, todėl vis garsiau kalbama apie būtinybę skirti dėmesį žmonių psichikos sveikatai. Kuriamos įvairios programos, dalijamasi jau sukauptomis patirtimis. Viena jų – „Žvelk Giliau“, skirta Lietuvai ir parengta bendradarbiaujant Sveikatos apsaugos ministerijai, Higienos instituto Psichikos sveikatos centrui bei Jungtinės Karalystės konsultavimo firmos „Changing Minds Globaly”.
Programoje kviečiami dalyvauti savanoriai, aktyvūs savo bendruomenių piliečiai, pasiryžę padėti žmonėms, kenčiantiems nuo psichikos sveikatos iššūkių. Sąvoka „psichikos sveikatos iššūkiai” įvairiose visuomenėse, kraštuose bei valstybėse suvokiama skirtingai, nes priklauso nuo bendrųjų kultūrinių patirčių.
Su psichikos sveikatos sunkumais gali susidurti bet kurio amžiaus asmenys, nepaisant lyties, socialinės padėties, išsilavinimo, tautybės ar kitų veiksnių. Mūsų gyvenimo patirtį lemia įvairūs biologiniai, psichologiniai, socialiniai ir kultūriniai veiksniai. Darant prielaidą apie tai, kokį poveikį psichikos sveikatos problemos turės kažkieno elgesiui, labai tikėtina, kad toks žmogus bus išskirtas iš visuomenės arba pradėtas laikyti kitokiu, keistu, o gal ir pavojingu. Tokio žmogaus sutrinka psichologinė gerovė, jis netenka pasitikėjimo gyvenimu, savimi, tikslingumo ir prasmingumo potyrių.
Pasaulinės sveikatos organizacijos tyrimai sako, kad kas ketvirtas pasaulio žmogus patiria psichikos sveikatos iššūkius. O juk psichikos sveikata suprantama kaip gera asmens savijauta, kai jis gali realizuoti savo gebėjimus, įveikti įprastus gyvenimo sunkumus, produktyviai ir sėkmingai dirbti bei dalyvauti visuomenės gyvenime.
Tai suprantant reikia kurti vieni kitiems pagalbos procesus, idant mažintume žmogiškas kančias. Visi esame patyrę, kaip daug reiškia laiku sulauktas geras padrąsinantis žodis. Todėl projektas „Žvelk giliau” remiasi tarpusavio bendradarbiavime gimstančių asmeninių pokalbių turiniu, atnešančiu pozityvių emocijų šviesą.
Džiugu, kad Panevėžyje yra savanorių, suprantančių šiuos geranoriškus tikslus. Nuo rugsėjo į projekto veiklas įsijungsime ir mes, panevėžiečiai. Tad pirmieji jau kibo į būtinus pasiruošimo mokslus. Mums juos įveikti padeda Nacionalinės TAU asociacijos vykdantysis direktorius Gediminas Dalinkevičius – Psichikos sveikatos puoselėjimo tarybos narys, projekto koordinatorius. Mokysimės, o padėdami kitiems padėsime ir sau.
Zita Kazlauskienė, Panevėžio TAU rektorė
Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos projektas finansuojamas Valstybės biudžeto lėšomis.
Nacionalinė trečiojo amžiaus universitetų asociacija
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius
www.tauasociacija.lt ntauasociacija@gmail.com
Sąsk. Nr.