Nacionalinė trečiojo amžiaus universitetų (TAU) asociacija nuo š.m. balandžio iki gruodžio mėn. dalyvauja Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos projekte, kurio tikslas – edukuoti ir ugdyti tolerantišką Lietuvos visuomenę, turinčią pakankamai žinių apie psichikos sveikatos svarbą ir problemas. Vienas iš projekto tikslų – iki 2030-ųjų sumažinti neigiamas visuomenės nuostatas į psichikos sveikatą nuo 61,7% iki 56,7%.
Šiais metais Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos tikslas – dalytis psichikos sveikatos sunkumų ar sutrikimų patirtimi ir mažinti psichikos sveikatos stigmą. Iniciatyva įgyvendinama su užsienio partnerių pagalba, perimant jų patirtį. „Žvelk giliau“ yra Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos projekto ženklas.
Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos projektas apima visas mūsų visuomenės amžiaus dalis. Iniciatyvoje dalyvauja 14 organizacijų.
Itin jautria asmenine patirtimi specialiai apmokyti psichikos sveikatos ambasadoriai dalinsis savo patirtimi apie psichikos sveikatos sunkumus savo arba savo artimųjų gyvenime, sieks keisti kitų požiūrį į psichikos sveikatos sutrikimus, skatins pozityvias nuostatas ir elgesį juos patiriančių žmonių bei jų artimųjų atžvilgiu. Kalbėjimas apie psichikos sveikatos sunkumus įrodo, kad su jais susiduria įvairūs žmonės, nepaisant jų amžiaus, išsilavinimo ar statuso. Užklupus sunkiems gyvenimo iššūkiams dažnai pasijaučiame vieniši, nesuprasti – dalindamiesi savo patirtimi suvoksime, kad sunkiame gyvenimo etape nesame vieni.
Visos iniciatyvos metu ambasadorius lydės ir prižiūrės ambasadorių koordinatoriai, kurie užsiims ambasadorių paieška, mokymais, nuolatine komunikacija bei emocine pagalba. Koordinatoriai organizuos su psichikos sveikata susijusius renginius, skatins iniciatyvas, padės ambasadoriams įsitraukti į jau vykstančias veiklas. Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos koordinatorius trečiojo amžiaus universitetuose – Gediminas Dalinkevičius.
Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyva siekiama prisidėti prie pozityvaus visuomenės požiūrio į psichikos sveikatą, didinti visuomenės narių žinias, keisti nuostatas, susijusias su psichikos sveikata, skatinti tolerantišką elgesį psichikos sveikatos sunkumų ar sutrikimų patiriančių asmenų ar jų artimųjų atžvilgiu, paskatinti žmones atpažinti ir suprasti savo ar kitų emocijas, jausmus, sunkumus, prireikus kreiptis pagalbos, pakviesti skirti laiko savo psichikos sveikatai. Tai projektas, keičiantis nuostatas ir kuriantis teigiamą pokytį psichikos sveikatos srityje.
Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos projektas finansuojamas Valstybės biudžeto lėšomis, sutartis pasirašyta su Higienos institutu.
Lietuva – tai valstybė, kurioje psichikos sveikata yra puoselėjama ir saugoma, skatinama ja rūpintis, o psichikos sveikatos sunkumų patiriantys asmenys yra lygiaverčiai visuomenės nariai.
Gediminas Dalinkevičius, Psichikos sveikatos ambasadorių koordinatorius, Nacionalinės TAU asociacijos vykdantysis direktorius