Lapkričio 27 dieną Vilniuje, Lietuvos kariuomenės įgulos karininkų ramovės salėje susirinko dainos mylėtojai iš dešimties Lietuvos trečiojo amžiaus universitetų (TAU). Į penktąjį, jau gražia tradicija tapusį respublikinį chorų ir vokalinių ansamblių festivalį „Jei daina širdy – esame jauni!“ beveik 200 dainavimo meno puoselėtojų sukvietė Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto (MČTAU) moterų choras „Varsa“ ir šio choro vadovė, aktyvi ir kūrybiška chorvedė, tarptautinių ir respublikinių chorų festivalių sumanytoja ir organizatorė Lilijana Zarankienė.
Dainos – mūsų širdies balsas
Dainos – tiek senosios, tiek šiandieninės – yra mūsų širdies balsas. Jų klausydamiesi ir jas dainuodami mezgame ryšius su praeitimi, ieškome atramų savo gyvenimui ir kūrybai. Pagal mėgstamas dainas atpažįstame artimas sielas: kuo daugiau tokių ryšių užmezgame, tuo stipresni jaučiamės. Kai žmonės nustoja dainuoti, ypač liaudies dainas, dingsta ir meilė žmogui, aplinkai, sielai...
Paklusdami širdies balsui, vedini meilės dainai, į festivalį atvyko Panevėžio, Mažeikių, Rietavo, Visagino, Kretingos, Kaišiadorių, Klaipėdos, Vilkaviškio, Telšių trečiojo amžiaus universitetų chorai ir vokaliniai ansambliai.
Festvalio dalyvius, gausiai susirinkusius į šį gražų renginį ir atvežusius skambias dainas iš Pamario, Žemaitijos, Aukštaitijos ir Dainavos krašto, pasveikino šio festivalio kuratorė, Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos prezidentė, MČTAU rektorė dr. Zita Žebrauskienė, linkėdama niekada nesiskirti su daina, kuri padeda visada išlikti jauniems.
Nacionalinės TAU asociacijos prezidentė dr. Zita Žebrauskienė ir LR Seimo narys Antanas Vinkus.
Sėkmės, kūrybinio įkvėpimo ir skambios dainos festivalio dalyviams palinkėjo LR Seimo narys Antanas Vinkus ir Vilniaus m. savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Donalda Meiželytė, padovanojusi žiūrovams Benjamino Gorbulskio dainą „Saulėlydis tėviškėje“ (žodž. Nijolės Tallat-Kelpšaitės).
Donaldos Meiželytės „Mėlynaki Nemunėli, leisk bangą palytėt...“ festivalio dalyvius nuteikė skambiai dainai.
Renginį vedė MČTAU choro „Varsa“ vadovė Lilijana Zarankienė, šiltais žodžiais pristatydama kiekvieną festivalio kolektyvą bei primindama šio renginio idėją. „Mintis organizuoti chorų festivalį kilo 2012 m. Norėjosi praplėsti mūsų choro draugystę su kitais TAU kolektyvais, pasidalinti savo dainomis ir išgirsti, pasimokyti naujų gražių dainų. Tokiems festivaliams visada atsakingai ruošiamės ir stengiamės kuo profesionaliau ir muzikaliau atlikti kiekvieną dainą. „Varsos“ choristės – jų šiuo metu yra 16 – laukė festivalio dienos ir labai jaudinosi, lyg tai būtų pirmas pasirodymas scenoje, nors dainavimas chore jau seniai tapęs jų gyvenimo būdu. O matydama ir girdėdama daugybę dainuojančių senjorų, tikiuosi, kad šis mūsų festivalis visiems suteiks naujų įspūdžių ir džiaugsmo. Tebūnie tai tarsi sustiprinančioji skiepų dozė, apsauganti ne tik nuo ligų, bet ir nuo blogos nuotaikos. Dainuokime, šypsokimės, nes daina suteikia sparnus ir padeda nepasenti!“, – mintimis dalijosi L. Zarankienė.
Festivalio organizatorė ir renginio vedėja MČTAU choro „Varsa“ vadovė Lilijana Zarankienė.
Skambios dainos iš visų Lietuvos kampelių
Kaip ir dera renginio šeimininkams, pirmieji savo programą pristatė Medardo Čoboto TAU moterų choras „Varsa“ (koncertmeisterė Jarūnė Barkauskaitė). Choristės atliko Lilijanos Zarankienės dainą „Jaunų senjorų himnas“ (žodž. Dalios Teišerskytės) ir Antano Bujavičiaus dainą „Sidabrinė vienuma“ ( žodž. Salomėjos Nėries).
Medardo Čoboto TAU moterų choras „Varsa“.
Panevėžio TAU choras „Atgaiva“ (vadovė Dalia Gaspariūnienė) susibūrė 2016 metais. Kolektyvas nuolat mokosi naujų dainų, lavina balsus, ieško naujų scenų ir klausytojų. „Atgaivos“ choristai koncertuoja Panevėžio miesto patriotiniuose, sakraliniuose renginiuose, knygų pristatymuose, dalyvavo Lietuvos senjorų dainų šventėje Vilniuje ,,Mes vėl kartu“. Choristai tikina, kad dainos ir brandžių metų šlamantis auksinis ruduo suteikia sparnus ateičiai.
Choras „Atgaiva“ padovanojo žiūrovams lietuvių liaudies dainą „Baltos ievos“ ( aranžuota Dariaus Daknio, chorui pritaikė Dalia Gaspariūnienė) ir Remigijaus Poderio dainą „Gelsta lapai“ (žodž. Danutės Matusaitės, chorui aranžavo Dalia Gaspariūnienė).
Mažeikių TAU choras „Melodija“ (vadovė Janina Grušienė), susikūręs 2016 metais, koncertuoja Mažeikių rajono kaimo bendruomenėse ir Mažeikių miesto įvairiuose renginiuose.
„Melodijos“ choristai atliko Vytauto Kernagio dainą „Baltas paukštis“ ir Jono Vaišvilos „Kviečia Žemaitija“ ( žodž. Alfredo Butkevičiaus).
Rietavo TAU choras „Rieveda“ (vadovė Vytautė Jonuškienė) į chorų festivalį atvyko jau penktą kartą. Rietavo TAU direktorė Alvyra Andrijauskienė, išlydėdama choristus į sostinę, pasakojo: „Choras „Rieveda“ gyvuoja jau 10 metų, dainavimas choristams yra tapęs malonia saviraiškos forma. Vytautės jau trejus metus vadovaujamas kolektyvas dalyvauja savo universiteto ir Rietavo miesto šventiniuose renginiuose, koncertuose bei išvykose pas bičiulius. Visi su jauduliu ruošėsi festivaliui, gaila, kad dėl įvairių negalavimų ar dėl to, kad neturi galimybių paso, ne visi galėjo atvykti“. Įkvėpti festivalio nuotaikos, rietaviškiai svajoja pavasarį surengti dainų festivalį savo mieste ir pasikviesti aplinkinių TAU kolektyvus. „Esame pasiilgę bendravimo, kaip giminės norime pabūti drauge, o daina geriausiai suburia draugėn“, – mintimis dalijasi A. Andrijauskienė.
Choras „Rieveda“ atliko Rūtos Bitarienės „Skambėk daina“ ir Vytauto Klovos „Tylūs, tylūs vakarėliai“.
Visagino TAU choras „Melodija“ (vadovė Svetlana Basistaja), įkurtas 1999 m., iki šios dienos buria muziką mylinčius senjorus, kurie šiuo savo pomėgiu trokšta dalintis su kitais. Choro vadovė Svetlana Basistaja, kuri taip pat akomponuoja bajanu, kantriai ugdo choro dalyvių muzikinius gebėjimus ir atidžiai formuoja repertuarą. Tad šiandien chore dainuoja net 24 atlikėjai (nuo 67 iki 84 metų) ir, nors nė vienas jų neturi muzikinio išsilavinimo ir neskaito natų, tačiau drauge jie sugeba dainuoti dviem, trimis, keturiais ar net septyniais balsais!
Choras aktyviai dalyvauja miesto ir šalies kultūriniame gyvenime, vyksta ir į kitus miestus bei miestelius, kelis kartus su savo repertuaru keliavo į kaimyninę Latviją bei dalyvavo Vilniuje vykstančiame festivalyje „Skambėk, daina“. Šios aktyvios veiklos rezultatas – gausybė padėkos raštų, net tris kartus pelnytas konkurso „Tradicijų paveldėtojai“ laureato diplomas, o svarbiausia – gausus kolektyvo klausytojų ratas!
Visagino TAU choras „Melodija“ daug aplodismentų pelnė už Liudmilos Nikolajevos dainą „Rogutės“ („Sanočki“, solistė Margarita Tkačenko) ir Vladimiro Goriačich dainą „Žvangučiai“ („Bubenčiki“, žodž. Vitalijaus Elisejevo).
Kretingos TAU moterų ansamblis „Svajonių aidas“ (vadovas Aloyzas Žilys) įkurtas 2013 metais chorvedžio, muzikos mokytojo eksperto, kompozitoriaus Aloyzo Žilio iniciatyva. Pirmos repeticijos prasidėjo nuo muzikinio rašto pagrindų suteikimo, muzikinių įgūdžių lavinimo pratimų. Jau po mėnesio aktyvaus ir kruopštaus darbo ansamblis surengė pirmuosius keturis koncertus, dalyvavo tradiciniame kalėdiniame chorinės muzikos festivalyje Kretingos bažnyčioje. Vėliau aktyvi koncertinė veikla tęsėsi rajono kultūros ir švietimo įstaigose, įvairiuose Lietuvos miestuose, Kroatijoje, Lenkijoje, Ukrainoje.
Ansamblyje „Svajonių aidas“ dainuoja 12 moterų. Kolektyvas turi parengęs ne vieną koncertinę programą. Repertuaro pagrindą sudaro ansamblio įkūrėjo ir meno vadovo Aloyzo Žilio kūriniai.
Festivalio žiūrovams kretingiškiai padovanojo Aloyzo Žilio dainas „Saulė, daina ir tu“ (žodž. Stasio Žlibino) ir „Su gervių ir vėtrų aidais“ (žodž. Viliaus Baltrėno).
Kaišiadorių TAU moterų ansamblis (vadovė Olytė Stakienė) savo veiklą pradėjo 2017 m. Kolektyvas dalyvauja universiteto filialų renginiuose, koncertuoja Kaišiadorių miesto bei rajono bendruomenėms. Moterų ansamblis jau trečią kartą atvyko į festivalį „Jei daina širdy – esame jauni“, bendradarbiauja su kitų TAU kolektyvais.
Kaišiadorių TAU dainorėlės atliko Jaroslavo Cechanovičiaus dainą „Jūra“ (žodž. Dalios Teišerskytės) ir choro vadovės Olytės Stakienės dainą „Ievos“.
Klaipėdos TAU ansamblis „JūrAinė“ (vadovė Virginija Manšienė) – visų iki šiol vykusių festivalių „Jei daina širdy – esame jauni“ dalyvis. Ansamblis susikūrė 2008 m., aktyviai dalyvauja respublikiniuose bei tarptautiniuose festivaliuose ir konkursuose, koncertuoja Klaipėdoje bei įvairiuose Lietuvos regionuose, gieda bažnyčiose. Ansamblio solistas – Vytautas Kliukinskas.
„JūrAinė“ atliko Vytauto Kernagio „Baltas paukštis“ ir žemaičių liaudies dainą „Sauleli rauduona“.
Vilkaviškio TAU mišrus vokalinis ansamblis „Vakarė“ (vadovė Danutė Mažeikienė), kuriame dainuoja aštuonios moterys ir trys vyrai, TAU chorų festivalyje lankosi jau trečią kartą. Choro vadovė Danutė Mažeikienė džiaugiasi, kad festivalis, nepaisant vis dar tebesiaučiančio viruso grėsmių, vis tik įvyko. „Atvykom gerai nusiteikę, vis baiminomės, kad šis gražus renginys, kaip ir pernai, nebūtų atidėtas. Tokių festivalių labai reikia, jie pakylėja virš kasdienybės. Mūsų linksmas ir šmaikštus kolektyvas mėgsta rengti performansus, dainuoja įvairiomis progomis, knygų pristatymuose, susitikimuose. Esame išleidę savo dainų kompaktinį diską. Dainavome LRT laidoje „Duokim garo“. Choro vadovė yra parašiusi savo kolektyvui ne vieną dainą, pati pritaria dainininkams akordeonu.
„Vakarės“ choristai atliko dainą „Obelis“ (muzika ir žodžiai Antano Mikalausko) ir savo vadovės Danutės Mažeikienės dainą „Saulės sulytais takais“ (žodž. Aldonos Maksvytienės).
Telšių TAU vokalinis instrumentinis ansamblis „Akimirka“ (vadovė Daiva Lingienė) irgi ne pirmą kartą vieši TAU chorų festivaliuose.
Ansamblis ,,Akimirka“ koncertuoja visuose TAU renginiuose, miesto organizuojamose šventėse ,,Mūsų muzikos diena“, nuskraidina savo dainas Telšių rajono seniūnijų bendruomenių nariams valstybinių, vietinių švenčių progomis. „Daina – geriausias vaistas nuo visų ligų ir pandemijos, daina praskaidrina gyvenimą. Muzikuojančiam pagarba mūsų krašte vis dar labai didelė. Ir taip buvo visais laikais“, – sako ansamblio vadovė D. Lingienė.
„Akimirka“ atliko žemaitišką dainą „Klumpakojis“ ir Prano Škimelio „Senjorų valsą“ (žodž. Julijos Montvydaitės-Samuilienės). Choristams pritarė Albinas Slavinskas, Mindaugas Raškevičius, Viktoras Lapinskas.
Dėkojame už dainos skrydį
Renginio pabaigoje, scenoje susibūrus visų kolektyvų vadovams, nuskambėjo visų salėje sėdinčių atlikėjų ir žiūrovų iš širdies išskridusi J. Tiškaus ir A. Saulyno daina „Mes išliksim jauni“, jau tapusi senjorų festivalių ir kitų renginių vizitine kortele.
Senjorų festivalių vizitine kortele tapusią dainą „Mes išliksim jauni“ dainuoja visų kolektyvų vadovai ir žiūrovai.
Akomponuojant Kretingos TAU moterų ansamblio „Svajonių aidas“ vadovui Aloyzui Žiliui, pakiliai nuskambėjo „Ilgiausių metų“ visiems Trečiojo amžiaus universitetų senjorams, atskraidinusiems į festivalį dainą.
Ilgiausių metų visiems Trečiojo amžiaus universitetų senjorams.
Nacionalinės TAU asociacijos prezidentė ir festivalio kuratorė dr. Zita Žebrauskienė kolektyvų vadovams įteikė padėkos raštus ir dovanas – tautodailininko Audriaus Merkio iš ąžuolo sukurtus angelus. Asociacijos prezidentė padėkojo kolektyvus atlydėjusiems TAU vadovams ir kitiems pagalbininkams, kurių dėka senjorų gyvenimą praturtina daina.
Dr. Zita Žebrauskienė kolektyvų vadovams įteikė padėkos raštus ir dovanas.
Z. Žebrauskienė padėkojo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai – ši senjorų šventė iš dalies finansuota ministerijos remiamo projekto „Trečiojo amžiaus universitetai – aktyvūs pilietinės visuomenės nariai“ lėšomis.
Iš festivalių istorijos
MČTAU iniciatyva surengti jau penki respublikiniai ir tarptautiniai senjorų chorų ir ansamblių festivaliai „Jei daina širdy – esame jauni!“, sukvietę būrin dainos mylėtojus iš daugelio Lietuvos TAU.
Pirmasis senjorų chorų ir ansamblių festivalis surengtas 2012 m. lapkritį, jame dalyvavo vienuolika TAU kolektyvų iš visos Lietuvos, tarp jų ir festivalio iniciatorius bei organizatorius –moterų choras „Varsa“, vadovaujamas Lilijanos Zarankienės.
2014 m. lapkričio mėn. Vilniuje surengta antroji dainos mylėtojų šventė, joje dalyvavo 12 chorų ir vokalinių ansamblių. Šiame festivalyje dalyvavo ir mišrus senjorų choras iš Latvijos Limbaži kultūros namų, taigi šis festivalis – tarptautinis.
2016 m. rudenį Vilniuje vyko trečiasis tarptautinis TAU chorų ir ansamblių festivalis. Jame dalyvavo 20 kolektyvų iš visų šalies regionų bei svečiai iš Latvijos ir Baltarusijos – Burtniekų rajono senjorų ansamblis „Diesmota senatne“ („Dainuojantys senjorai“) ir Gardino Auksinio amžiaus universiteto choro vokalinė grupė „Uzvyša“ („Pakylėjimas“).
Ketvirtąjį kartą ant dainos sparnų į Vilnių, sukviesti Medardo Čoboto TAU, 2018 m. lapkričio 10 dieną suskrido beveik 300 dainos mylėtojų iš 15-kos Trečiojo amžiaus universitetų. Ketvirtasis festivalis – ypatingas, jis skirtas atkurtos valstybės 100-mečiui, todėl visų kolektyvų repertuare skambėjo daug jaudinančių, prasmingų dainų, skirtų Lietuvai, gimtinei, savai kalbai, gyvenimo prasmei, o T. Šumsko aranžuotą dainą „Paimkim Lietuvą už rankų“ kartu, susikibę už rankų, pakiliai dainavo visi festivalio dalyviai.
Penktasis senjorų chorų ir ansamblių festivalis turėjo vykti 2020-ųjų rudenį, tačiau dėl karantino buvo perkeltas į 2021-uosius metus.
Po kiekvieno festivalio nesunku patikėti, kad dainą į savo širdį įsileidę žmonės, nepaisant jų garbingo amžiaus, yra jauni. Tokie renginiai dar labiau suburia, nuspalvina kasdienybę, suteikia gyvenimo pilnatvės ir jėgų.
Tikimės dainų šventėje vėl susitikti po dvejų metų!
Jadvyga Miniotaitė
Vidos Rogalskienės nuotraukos
Vytautas Vasiliauskas. Penktasis chorų ir vokalinių ansamblių festivalis
Nacionalinė trečiojo amžiaus universitetų asociacija
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius
www.tauasociacija.lt ntauasociacija@gmail.com
Sąsk. Nr.