Kauno trečiojo amžiaus universitete jau ketveri metai veikia Baltosios lazdelės fakultetas, skirtas žmonėms, turintiems regos ar kitokią negalią, dėl kurios negali skaityti įprasto spausdinto teksto. Baltosios lazdelės fakulteto dekanė Skaidra Grabauskienė rekomenduoja žmonėms, turintiems regėjimo negalią, pasinaudoti Lietuvos audiosensorinės bibliotekos paslaugomis, su kuriomis supažindina Skaidra Grabauskienė, LAB Kauno padalinio vyr. bibliotekininkė (atstovė regionams).
Bibliotekos ELVIS autobusas pradeda kelionę po Lietuvą: apie garsines knygas pasakos senjorams asmeniškai
„Garsinės knygos yra išsigelbėjimas žmonėms, kuriems nusilpo rega ar negalintiems skaityti įprastai“, – sako jau daugiau nei 40 metų dėl suprastėjusio regėjimo įvairaus žanro knygas klausanti Zelma Vaisiūnienė.
80-metė moteris yra virtualios garsinių knygų bibliotekos ELVIS, kurią įkūrė ir administruoja Lietuvos audiosensorinė biblioteka (LAB), skaitytoja. Z. Vaisiūnienė džiaugiasi, kad jau daugiau nei keli mėnesiai gali klausytis knygų per nedidelį bibliotekos išduotą grotuvėlį, kurį atšilus orams galės neštis į kiemą ir klausytis po kaštonu. „Nepaprastai patogu“, – sako Zelma.
Autobusą galima pasikviesti specialiu numeriu
Deja, bet dauguma vyresnio amžiaus žmonių, ypač gyvenančių rajonuose ir kaimuose, nežino apie nemokamas garsinių knygų naudojimo galimybes bei kaip jų klausytis. Siekdama asmeniškai susitikti su atokiau nuo didesnių miestų gyvenančiais vyresnio amžiaus žmonėmis, LAB komanda pradeda iniciatyvą „Klausytis knygų paprasta“.
Vasario 8-ąją kelionę po Lietuvą pradėjo specialus ELVIS autobusas, kuris planuoja aplankyti visus šalies regionus bei visas savivaldybių viešąsias bibliotekas ir jų filialus. Susitikimų metu bibliotekos komanda papasakos apie garsines knygas ir parodys, kokie jų klausymosi būdai – nuo paprasčiausio nešiojamo grotuvėlio iki išmaniojo telefono ar kompiuterio.
ELVIS autobusas išvyko į pirmąją kelionę.
„Per penkerius metus planuojame aplankyti daugiau nei 1000 bibliotekų skirtingose šalies vietovėse, nuo Skuodo iki Dieveniškių. Be to, jau dabar veikia specialus numeris 8 637 00 080, kuriuo paskambinus, galima pasikviesti autobusą į konkrečią gyvenvietę. Tikimės, kad žmonės ir vietinės bendruomenės bus aktyvios ir pačios įsitrauks į mūsų iniciatyvą. Siekiame, jog knygos ir skaitymas taptų priemone kultūriniam dialogui vystyti ir socialinės atskirties mažinimui vietovėse, kurios yra nutolusios nuo sostinės ir kitų didesnių miestų“, – teigia Inga Davidonienė, Lietuvos audiosensorinės bibliotekos vadovė.
Kartu vyks ir optometrininkas
Vasario 8-ąją bibliotekos komanda su senjorais susitiko Alytaus J. Kunčino viešojoje bibliotekoje. Šį mėnesį ELVIS autobusas apsilankys Elektrėnuose, Švenčionyse, Švenčionėliuose, Širvintose, Druskininkuose ir Viečiūnuose. Visas maršrutas pateikiamas puslapyje elvislab.lt.
Kartu vyks ir optometrininkas, kuris atsakys į senjorų klausimus apie regą ir skaitymo sunkumus. Pasak Vaidos Kačergienės, Lietuvos optometrininkų asociacijos prezidentės, visų amžiaus grupių gyventojų rega prastėja, o pasauliniai tyrimai rodo, kad iki 2050 metų regos ydų turinčių asmenų skaičius išaugs 25 proc.
„Ne visiems pacientams gerai matyti gali padėti akiniai ar kitos pagalbinės priemonės. Jiems vienintelis pasirinkimas mėgautis skaitymu lieka garsinės knygos. Jos yra itin patogus ir paprastas sprendimas ne tik matymo sunkumų turintiems asmenims, bet ir kai kurių neurologinių ar judėjimo problemų turintiems pacientams“, – teigia V. Kačergienė.
Negalintiems skaityti įprastai
Bibliotekoje ELVIS prisiregistruoti gali visi, tačiau prie viso fondo, kurį sudaro daugiau nei 15 tūkstančių leidinių, prieigą gali gauti tik žmonės, kurie negali skaityti įprastai – tai reglamentuoja autorių teisių įstatymas. Tam reikalingas gydytojo, optometrininko ar logopedo išrašytas oficialus dokumentas, nurodantis, jog žmogus negali arba sunkiai gali skaityti įprastą spausdintinį tekstą.
„Šiuo metu bibliotekos paslaugomis naudojasi daugiau nei 2 000 skaitytojų. Tačiau jų skaičius nuolat didėja. Naujausia Statistikos departamento apklausa rodo, kad kas ketvirtas pensinio amžiaus asmuo, 65 m. ir vyresnis, įvardija, jog prastai mato, net jei nešioja akinius ar kontaktinius lęšius. Akivaizdu, kad potencialių bibliotekos skaitytojų ratas yra tikrai platus, tačiau žmones reikia asmeniškai supažindinti su garsinėmis knygomis. Tą ir stengsimės padaryti keliaudami po Lietuvą“, – teigia Ignas Vyšniauskas, LAB projektų koordinatorius.
Iniciatyva „Klausytis knygų paprasta“ ir ELVIS autobuso kelionės po Lietuvą yra Kultūros ministerijos finansuojamo projekto „Kultūra be kliūčių – kalbančios knygos“ dalis.
Kauno TAU inf.