Birželio 12-14 d. Kroatijos miestuose Zadare ir Starigrad Paklenicoje vyko 8-sis Tarptautinis įvairių stilių šokių bei vokalinių grupių festivalis-konkursas „Adriatic Zadar Open 2024“, kuriame savo amžiaus kolektyvų grupėse dalyvavo Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto (TAU) Šokių studijos (vadovė Valerija Stričkienė) trys kolektyvai ir Raseinių TAU linijinių šokių grupė „Raseika“ (vadovė Valdonė Balčaitienė).
Dalis Europos „peršokta“ per dvi dienas: Lenkija, Čekija, Austrija, Slovėnija ir sustota Kroatijoje. Starigrad Paklenica su akmenuotu pajūriu ir viliojančiais Paklenica nacionalinio parko kalnų takais sutiko du Vilniaus Medardo Čoboto TAU šokių kolektyvus – „Nonna Dance“ ir „Emocija“ bei Raseinių TAU linijinių šokių kolektyvą „Raseika“. Medardo Čoboto TAU „Bruknės“ atskrido į Zadarą. Visi keturi kolektyvai dalyvavo festivalyje „Adriatic Zadar Open 2024“ bei varžėsi konkurse.
Lietuvos kultūros dalelė Kroatijoje.
Starigrad Paklencoje šokėjas pasitiko lietuviškai kalbanti gidė Marija, kuri rūpinosi apgyvendinimu, sprendė šokėjų buitines problemas ir stengėsi, kad viešnios kuo daugiau pamatytų ir patirtų įspūdžių. Marija yra dukra lietuvaitės, ištekėjusios už kroato ir ilgus metus buvusios Lietuvos garbės konsule Kroatijoje. Po ankstyvos mamos mirties Marija perėmė šias pareigas ir dabar sutinka bei rūpinasi turistais iš Lietuvos.
Antradienio rytą vilnietės šokėjos išvyko į Krkos nacionalinį parką, o trečiadienį susitiko visos trys Medardo Čoboto TAU Šokių studijos grupės, „Raseika“ bei kiti iš Lietuvos atvykę šokių kolektyvai. Jų laukė festivalis Zadare, pasirodymai konkurse teatro scenoje bei koncertas miesto aikštėje.
Praeityje liko ir sunkios repeticijų valandos, ir nerimo mintys, ir jaudulys prieš konkursą. Jų vietą nuo trečiadienio užėmė pergalės džiaugsmas ir pasididžiavimas. Pasirodymus vertino kroatų choreografų komisija, kuriai vadovavo Zadaro muzikos ir šokių akademijos profesorė Sanja Petrovski. Šį kartą „Nonna Dance“ buvo nepralenkiamos – už „Šokių siuitą“ grupė iškovojo pagrindinį prizą. Tarp šešiolikos konkurse dalyvavusių kolektyvų vertinimo komisija „Nonna Dance“ pasirodymą pripažino geriausiu.
Medardo Čoboto TAU Šokių studijos grupė „Nonna Dance“.
Nepriekaištingai pasirodė ir šokių grupės „Bruknės“, konkurse šokusios „Čia-čia-čia“, bei „Emocija“, šokusi „Bachara“. Raseinių TAU „Raseika“ su savo stilinguoju šokiu laimėjo garbingą antrąją vietą.
Medardo Čoboto TAU Šokių studijos grupė „Bruknės“.
Medardo Čoboto TAU Šokių studijos grupė „Emocija“.
Raseinių TAU linijinių šokių grupė „Raseika“.
Konkurso rezultatai buvo paskelbti ir apdovanojimai įteikti Zadaro miesto aikštėje vykusiame festivalyje. Čia dalyvavo ir festivalio dalyvius pasveikino Lietuvos ambasados Kroatijoje pirmoji sekretorė Giedrė Šidagytė Gudaitienė. Ji priminė kultūrinius ryšius tarp dviejų šalių, stiprinančius renginius, paminėjo ir aštuntą kartą rengiamą šokių festivalį, kuriame jau dalyvavo per 2 tūkstančius Lietuvos šokėjų. Šis festivalis į Kroatiją atnešė ne tik šimtmetį švenčiančios Lietuvos dainų šventės nuotaiką, bet ir Lietuvos kultūros dalelę.
Lietuvos TAU šokių kolektyvai šiame festivalyje dalyvavo pirmą kartą. Festivalio direktorius Edgaras Šnipaitis apdovanojo konkurso dalyvius. Medardo Čoboto TAU Šokių studijos vadovei V. Stričkienei įteiktas Gran prix sertifikatas, prizas, šokėjoms – medaliai, pagerbta ir Raseinių TAU „Raseikos“ vadovė V. Balčaitienė, medaliais bei festivalio dovanomis apdovanotos šokėjos.
Žiūrovų aplodismentų, pagyrų ir emocingų komplimentų šokėjos iš Lietuvos sulaukė ir po pasirodymų Zadaro miesto Šv. Pauliaus aikštėje, kur be konkurso dalyvių šoko ir Kroatijos šokėjai. Mūsiškes šokėjas kitose miesto vietose atpažindavo ne tik tą vakarą, bet ir kitą dieną, jos sulaukdavo šypsenų, pagyrimų.
Šventės finalas ant Adrijos jūros kranto.
Penktadienį Starigrad Paklenica miesto aikštėje surengtas festivalio dalyvių iš Lietuvos koncertas. Sveikindama festivalio dalyvius ir miesto gyventojams pristatydama dalelę Lietuvos, Marija Koič sakė, kad artimiau pažindami kitų šalių kultūrą ir žmones, mes darome pasaulį geresniu. „Kroatijoje Lietuvą myli,“ – teigė Marija Koič. Nors miesto aikštė ir nėra pritaikyta šokių sukiniams, bet pasirodymas ant Adrijos jūros kranto, vakaro saulei tiesiant aukso taką, o jūrai akompanuojant švelniu bangavimu – nepamirštamas. Šventės finale į vieną būrį suėję visi festivalio dalyviai į šokio sūkurį įtraukė ir drąsesnius žiūrovus.
Kelionė į Kroatiją išsipildė, patirčių ir įspūdžių daug. Apie juos dar pasidalins šokėjos.
Lilija Smalakienė, Medardo Čoboto TAU
Autorės nuotraukos
Nacionalinė trečiojo amžiaus universitetų asociacija
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius
www.tauasociacija.lt ntauasociacija@gmail.com
Sąsk. Nr.