Įgyvendinant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą „Trečiojo amžiaus universitetai – aktyvūs pilietinės visuomenės nariai“, birželio 21 d. Alytuje surengtos jau antrosios šio projekto kūrybinės dirbtuvės. Tai renginys, padedantis skatinti senjorų socialinį, pilietinį įsitraukimą bei stiprinti Nacionalinės TAU asociacijos narių partnerystę ir bendradarbiavimą.
Kūrybinės dirbtuvės buvo surengtos Alytaus kolegijos salėje. Šešių valandų trukmės renginys skirtas didinti senjorų praktines pilietinio ir politinio dalyvavimo kompetencijas bei įgūdžius. Kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavo 40 Alytaus Trečiojo amžiaus universiteto klausytojų, kuriuos sukvietė kūrybinių dirbtuvių koordinatorė, Alytaus TAU Tarybos pirmininkė Janė Ingelevičienė. Visi renginio dalyviai turėjo Galimybių pasus.
Renginio dalyvius pasveikino Nacionalinės TAU asociacijos prezidentė dr. Z. Žebrauskienė. Nuoširdžius linkėjimus kūrybinių dirbtuvių dalyviams išsakė Alytaus kolegijos direktorius Sigitas Naruševičius, Alytaus TAU mecenatas. Alytaus kolegija nemokamai suteikia patalpas visiems Alytaus TAU renginiams, svetingai atveria visų auditorijų duris, leidžia naudotis amfiteatrine sale, konferencine įranga ir kitomis technologijomis. Alytaus kolegija globoja TAU senjorus nuo pat universiteto įsikūrimo.
Renginyje dalyvavo ir sveikinimo žodį tarė Alytaus Švietimo skyriaus atstovės.
Renginio svečiai kalbėjo apie nepalankią demografinę situaciją ir besikeičiantį vyresniosios kartos vaidmenį valstybės gyvenime bei uždavinius, kuriuos kartu su savivaldybėmis ir kitomis organizacijomis sėkmingai gali spręsti šalies Trečiojo amžiaus universitetai.
Projekto „Trečiojo amžiaus universitetai – aktyvūs pilietinės visuomenės nariai“ tikslus, uždavinius, veiklas pristatė Medardo Čoboto TAU projektų vadovė Laima Tuleikienė. Šiuo projektu, kaip akcentavo pranešėja, siekiama stiprinti Asociacijos vadovų gebėjimus, plėtoti kultūrinį bendradarbiavimą, skatinti senjorų užimtumą. Kai kurios projekto veiklos jau įvykdytos. Birželio 8 d. Vingio parke paminėta Pasaulinė sveikatos diena – „Gelbėkime gyvybes, kurkime teisingesnį ir sveikesnį pasaulį“. Birželio 18 d. Kaune įvyko Nacionalinės TAU asociacijos visuotinis susirinkimas, kuriame įvairiais aspektais buvo išanalizuota ir įvertinta TAU veikla, aptarta TAU veiksmų strategija bei pasiųsta žinia šalies valdžios institucijoms dėl galimo aktyvesnio senjorų įsitraukimo į šalies politinį ir visuomeninį gyvenimą.
Kūrybinių dirbtuvių dalyviai išklausė Medardo Čoboto TAU Patirties laboratorijos ekspertės dr. Loretos Štelbienės paskaitą apie teigiamą senėjimą (positive aging). Pranešėja akcentavo nepalankius Europos demografinius duomenis ir atkreipė dėmesį į kontraversišką Lietuvos gyventojų požiūrį į pagyvenusius žmones: šalia deklaratyvios pagarbos vyresniems pasireiškia diskriminacinės nuostatos. „Viena iš labiausiai paplitusių diskriminacijos formų – diskriminacija dėl amžiaus“, – kalbėjo L. Štelbienė. Pranešėja pristatė plačias diskusijas, vykusias TAU bendruomenėje, aptariant EK Žaliąją knygą dėl senėjimo „Kartų solidarumo ir tarpusavio atsakomybės puoselėjimas“.
Medardo Čoboto TAU Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto dekanė dr. Jurgita Rotomskienė supažindino kūrybinių dirbtuvių dalyvius su dalyvaujamojo biudžeto tikslais ir pagrindiniais jų įgyvendinimo žingsniais, t. y. pasiruošimu, gyventojų informavimu, idėjų dirbtuvėmis, projektų idėjų rengimu ir taisymu, gyventojų pritarimu balsavimo metu, laimėtojų paskelbimu ir laimėjusių projektų įgyvendinimu bei stebėsena.
Alytuje vykusių kūrybinių dirbtuvių dalyviai, susiskirstę į keturias grupes, aktyviai diskutavo apie senjorų poreikius ir galimybes socialinės apsaugos, aplinkos, infrastruktūros, švietimo ir kultūros srityse, o renginio pabaigoje pateikė konkrečių siūlymų, kokių pokyčių jie norėtų savo mieste, taip pat pasidalijo savo svajonėmis.
Kūrybinių dirbtuvių koordinatorės, Alytaus TAU Tarybos pirmininkės Janės Ingelevičienės nuomone, tokie renginiai regionuose labai reikalingi ir naudingi. „Mes mielai sutikome būti kūrybinių dirbtuvių organizatoriais, nes mums reikia ne tik naujų žinių, mes patys norime aktyviau įsijungti į miesto socialinį, kultūrinį gyvenimą, glaudžiau bendradarbiauti su savivaldybe. Pritariu Senjorų tarybos įkūrimui Alytuje. Mes, vyresnioji karta, galėtume svariai prisidėti, dalindamiesi savo sukaupta įvairių sričių patirtimi. Tokie renginiai skatina susimąstyti, ko mes patys norime ir kuo patys galime prisidėti sprendžiant miesto problemas“, – savo įspūdžiais pasidalijo J. Ingelevičienė.
Kūrybines dirbtuves rudenį dar planuojama surengti Senojo Kėdainių ir Visagino Trečiojo amžiaus universitetuose. Pasibaigus kūrybinių dirbtuvių turui, bus parengtos rekomendacijos dėl veiksmingesnio senjorų dalyvavimo viešosios politikos sprendimų priėmimo procesuose.
Nacionalinės TAU asociacijos informacija
Nijolės Kudabienės nuotr.
Nacionalinė trečiojo amžiaus universitetų asociacija
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius
www.tauasociacija.lt ntauasociacija@gmail.com
Sąsk. Nr.