Spalio 26 dieną Šakiuose, kavinės „Kiba“ konferencijų salėje, įvyko Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų (TAU) asociacijos projekto „Senjore, būk pilietiškas! Nustok dejuoti, pradėk veikti!“ kūrybinės dirbtuvės. Renginyje dalyvavo Šakių ir Jurbarko TAU studentai, organizacijų, dirbančių su senjorais, atstovai.
Naujos pažintys kūrybinėse dirbtuvėse
Nors už lango rudens dulksna bandė primesti pilką nuotaiką, renginio dalyvius šildė kavinės paruošta kava ir naujos pažintys. Jurbarkiečiai, tik šiais metais tapę Nacionalinės TAU asociacijos nariu, pirmą kartą lankėsi Šakiuose organizuotame tokio formato renginyje, kurio pradžioje nuskambėjo muzikuojančios Murauskų šeimos puikiai atliekamas muzikinis kūrinys. Esame dėkingi atlikėjams, padovanojusiems puikią renginio pradžią.
Sveikinimo žodžiai skambėjo iš Jurbarko TAU rektorės Dianos Striaukienės, „Namai visiems“ vadovės Giedrės Šedbarienės, Šakių TAU rektorės Margaritos Liukaitienės. Šakių TAU steigėjų vardu kalbėjusi Rima Rauktienė palietė ne vieną jautrią stygą senjorų bendravimo, ryžto pradėti keisti ir keistis tema: „Tik nuo mūsų pačių priklauso, ar mes tik sėdėsime ant sofos ir norėsime, kad už mus kažkas viską atliktų, ar imsime ir patys savo gyvenimą padarysime įdomų, pilną atradimų, susitikimų ir bendrystės. Kiekvienas pats pasirenka kelią, kuriuo eiti“.
Renginio dalyvius pasveikino Nacionalinės TAU asociacijos prezidentė, Medardo Čoboto TAU rektorė dr. Zita Žebrauskienė. Negali nesižavėti gerbiamos prezidentės energija, žvalumu ir atkaklumu, siekiant visų senjorų, lankančių Lietuvos TAU, gerovės. Dalyviai išgirdo, kas yra daroma, kad TAU statusas įgytų svarbią vietą eilutėse, kuriose būtų numatytas finansavimas TAU veikloms.
Medardo Čoboto TAU Patirties laboratorijos ekspertė dr. Loreta Štelbienė pristatė projekto, vykdomo 2023 metais, veiklas. Įdomų pranešimą tema „Pozityvus senėjimas“ išgirdome iš dr. L. Štelbienės. Daug įdomių faktų, verčiančių suklusti ne pačius senjorus, o Lietuvos politikus, buvo pateikta, išanalizuoti ir palyginti statistiniai duomenys. Gal stebina, gal liūdina, o gal piktina Lietuvos gyventojų kontraversiškas požiūris į pagyvenusius žmones, kur šalia deklaratyvios pagarbos vyresniems pasireiškia diskriminacinės nuostatos: esą reikia apriboti pensininkų teisę dirbti, neturtingas pagyvenusių žmonių įvaizdis, žemas pagyvenusių žmonių pragyvenimo lygis, esą pagyvenę žmonės konservatyvūs ir nepriima naujovių.
Viena labiausiai paplitusių diskriminacijos formų – diskriminacija dėl amžiaus. JTO, atsižvelgdama į demografinius pokyčius, 2020-2030-uosius metus paskelbė pozityvaus ir sveiko senėjimo dešimtmečiu. Pranešėja kalbėjo apie aktyvaus senėjimo skatinimą Lietuvoje: politikos iššūkiai ir sprendimai. Rekomendacijas reikėtų nagrinėti ne senjorų auditorijoje, o aukštesniame politikų lygmenyje, teigiančių, kad žmogus, sulaukęs pensinio amžiaus, neturėtų dirbti, nes jis jau negali kurti pridėtinės organizacijos vertės! Gaila, kad nesulaukėme kviestų rajono Tarybos narių, su kuriais būtų buvę apie ką diskutuoti, nes dr. Jurgita Rotomskienė, Medardo Čoboto TAU Patirties laboratorijos ekspertė, savo pranešime „ Senjorai – aktyvūs pilietinės visuomenės nariai“, palietė ir abiejų rajonų nenorą vykdyti „Dalyvaujamojo biudžeto“ veiklas. Siūlymas steigti „Senjorų tarybą“ su patariamuoju balsu, kai jau turi kai kurie miestai, taip pat „pakibo ore“...
Kūrybinių dirbtuvių esmė – išgirsti kiekvieną nuomonę
Pasiskirstę į grupes, renginio dalyviai diskutavo sveikatos ir socialinės apsaugos, aplinkos ir infrastruktūros, švietimo ir kultūros, ekologijos temomis, išsakė vizijas ir svajones. Daug opių problemų paliesta sveikatos apsaugos klausimais: nepriskambinama bendruoju pagalbos numeriu, ilgai klausinėjama, užuot važiavus pas ligonį, būna, kad, kai atvežama į priėmimą ir paleidžiama naktį , kur tuomet pacientui dėtis? Labai ilgos eilės registruojantis pas specialistus. Išreikšta nuomonė, kad trūksta socialinių paslaugų kaimiškose vietovėse, daug popierizmo, prašant paslaugų, reikia paslaugų ekstra atveju, o ne tuomet, kai prieis eilė, reikia paankstinti pavėžėjamųjų amžių – kodėl tik nuo 65+? Trūksta globos namų. Reikia senjorų tarybos.
Diskutuota apie nuolatinių patalpų klausimą, darnesnį bendradarbiavimą tarp savivaldybės, vyriausybės ir TAU. Jurbarkiečiai kalbėjo apie nuolatinių patalpų trūkumą, šokių kolektyvų ir šokių vakarų senjorams organizavimą , bet džiaugėsi galimybe lankytis baseine Šakiuose.
Senjorai pageidauja didesnių nuolaidų bilietams į renginius, koncertus. Trūksta edukacinių renginių su konsultantais, galinčiais patarti tiesiog buitiniais klausimais. Opus viešųjų tualetų klausimas bei nuorodų į juos nebuvimas. Žodžiu, senjorų, nuoširdžiai besirūpinančių savo kraštu, rūpesčiai žemiški, buitiški. Visos išsakytos mintys realiai įgyvendinamos, tik reikia išgirsti senjorus ir padėti jiems oriai jaustis savame mieste. Visi mes būsime senjorais, todėl rūpintis visų oriu aktyviu gyvenimu reikia nuo pat jaunystės.
Ačiū, kad gyventi Šakiuose būtų gera
Nuoširdus ačiū projekto sumanytojams ir vykdytojams, pasitikėjusiems Šakių TAU ir suteikusiems šakiečiams progą organizuoti renginį. Dėkojame gerbiamai Nacionalinės TAU asociacijos prezidentei dr. Z. Žebrauskienei, kurios teisingi žodžiai skverbėsi į kiekvieno mintis. Nuoširdus ačiū dr. L. Štelbienei ir dr. J. Rotomskienei už drąsinimus veikti, kalbėti ir būti išgirstiems. Ačiū Jurbarko TAU vadovei Dianai Striaukienei, priėmusiai kvietimą ir atvykusiai su komanda į renginį. Nuoširdus dėkui Šakių rajono savivaldybės tarybos nariams Rimai Rauktienei ir Edgarui Pilypaičiui, ilgai diskutavusiems su gerbiamomis viešniomis senjorams aktualiomis temomis.
Nuoširdžiai dėkoju visiems Šakių TAU studentams, dalyvavusiems renginyje ir drąsiai išsakiusiems savo mintis ir lūkesčius, kad gyventi Šakiuose būtų gera.
Margarita Liukaitienė, Šakių TAU rektorė
Projektas finansuojamas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, įgyvendinamas nacionaliniu mastu, jame dalyvauja visi Nacionalinės TAU asociacijos nariai.