Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas (TAU) įgyvendino projektą „Rusijos melo ir dezinformacijos, naudojamų agresijai pagrįsti, analizė ir demaskavimas“. Projektui vadovavo Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto dekanas dr. Vitalius Skaržinskas. Surengtos paskaitos, išvykos į kitus miestus, kuriuose vyko susitikimai su vietos TAU bendruomenėmis ir moksleiviais.
Medardo Čoboto TAU komanda – Birštono diskusijų festivalyje „Būtent!“
Paskutinį vasaros šeštadienį Medardo Čoboto TAU rektorato ir aktyvo nariai nuvyko į diskusijų festivalį „Būtent!“. Ten turėjo galimybę susitikti su Lietuvos politikos, verslo, mokslo, nevyriausybinių ir kitų organizacijų atstovais, užduoti klausimus, pabendrauti, padiskutuoti aktualiais klausimais.
Kelionė į Birštoną Medardo Čoboto TAU komandai buvo ir smagi, ir naudinga. Diena buvo šilta bei saulėta, nusiteikimas dalykiškas. Diskusijų festivalio erdvėse buvo daug vietų ir renginių, kuriuos norėjosi aplankyti, todėl senjorai išsibarstė po teritoriją. Į kai kuriuos svarbius susitikimus sueidavo didesnis būrys iš vilniečių komandos. Tai diskusijos, kuriose dalyvavo Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Europos Parlamento nariai nuo Lietuvos Petras Auštrevičius, Andrius Kubilius, Juozas Olekas ir Bronis Ropė, premjerė Ingrida Šimonytė.
Paskaitose nagrinėtos svarbios ir aktualios mūsų visuomenei temos
Rugsėjo 28 dieną Medardo Čoboto TAU į susitikimą pakvietė Lietuvos Valstybės saugumo departamento (VSD) strateginės komunikacijos vadovę Aureliją Vernickaitę, kuri supažindino su institucijos veikla ir kaip piliečiams būti atspariems priešo keliamoms grėsmėms ir propagandai. Lektorė kalbėjo tema „Grėsmės nacionaliniam saugumui ir kaip stiprinti joms atsparumą“.
Lektorė pasakojo, kad Lietuva negali atsipalaiduoti, nes grėsmių yra daug ir įvairių. Tai karinės grėsmės, priešiškų žvalgybos tarnybų veikla, vidaus grėsmės konstitucinei santvarkai, kibernetinės grėsmės, informacinės atakos ir dezinformacija, ekonominė ir energetinė įtaka.
„Priešiškos šalys kaip galingą ginklą naudoja propagandą – tai melas, dezinformacija, todėl reikia atidžiai atsirinkti, kuria informacija tikėti, kokius šaltinius rinktis“, – per paskaitą sakė VSD atstovė A. Vernickaitė.
Gausiai susirinkusiems Medardo Čoboto TAU klausytojams spalio 12 dienos paskaitoje lektorius, karininkas, Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojas Darius Remeika analizavo svarbias ir aktualias mūsų visuomenei temas.
Pagrindinė tema, kuria kalbėjo lektorius – informacinis raštingumas karo kontekste: kaip būti atspariems manipuliacijoms. Ir kodėl žmonės būna imlūs dezinformacijai. Jis aiškino, kad medijų informacinis raštingumas – tai terminas, kuris apima visas medijas ir žiniasklaidą: spaudą, radijo ir televizijos laidas, kino filmus, reklamą, internetą ir taip toliau, taip pat kitus informacijos teikėjus: bibliotekas, archyvus, muziejus ir kt.
Kartu su lektoriaus D. Remeikos paskaita buvo ir susitikimas su Nacionalinės nevyriausybinių organizacijų (NVO) koalicijos vadovybe ir ekspertais: trumpai pasisakė Nacionalinės NVO koalicijos direktorė Gaja Šavelė, ekspertė Dovilė Rudzenskė ir kiti.
Spalio 19 dieną paskaitą „Ginčytini Rusijos ir Ukrainos istorijos klausimai“ skaitė Medardo Čoboto TAU Istorijos fakulteto dekanė, lektorė dr. Vida Kniūraitė. Ji išsamiai papasakojo Ukrainos istoriją, atsakė ir klausytojų klausimus.
Spalio 26 dieną Medardo Čoboto TAU klausytojai buvo pakviesti į paskaitą „Priešiška informacinė veikla“. „Pralaimėjus mūšį prieš dezinformaciją, kitas mūšis – prieš tankus“, – per paskaitą sakė lektorė Auksė Ūsienė, Lietuvos kariuomenės strateginės komunikacijos departamento atstovė. Lektorė apibūdino, kad propaganda yra tyčinis, sistemingas bandymas formuoti suvokimą, pažinimą ir tiesioginį elgesį, kurio siekiama sulaukti atsako iš veikiamosios auditorijos. Nedraugiška Lietuvai Rusija užsiima priešiška informacine veikla – propaganda ir dezinformacija. Kokie yra ilgalaikiai tokios veiklos tikslai? Tai siekis sužlugdyti NATO, sugriauti Europos Sąjungą, atkurti Rusiją Sovietų Sąjungos ribose, tai yra okupuoti Lietuvą ir kitas Baltijos šalis.
Dviejų kartų dialogai kituose Lietuvos miestuose
Lapkričio 6 dieną Ukmergės Antano Smetonos gimnazija sulaukė svečių – senjorų iš vilniečių Medardo Čoboto TAU ir vietinio TAU. Buvo diskutuojama apie informacines grėsmes Lietuvai, ypač nuo tada, kai Rusija pradėjo žiaurų karą Ukrainoje. „Svarbu yra kalbėti apie atsparumą ir vidaus, ir išorės grėsmėms, visuomenė turi būti nesusiskaidžiusi, tada turės didesnį atsparumą, – sakė projekto „Rusijos melo ir dezinformacijos, naudojamų agresijai pagrįsti, analizė ir demaskavimas“ vadovas dr. V. Skaržinskas. – Todėl mes ir norime važiuoti į susitikimus su įvairaus amžiaus grupių žmonėmis.“ Susitikimo su susidomėjusi klausėsi Ukmergės TAU senjorų grupė kartu su universiteto rektore Liucija Dzigiene, kuri, beje, anksčiau buvo šios gimnazijos ilgametė direktorė.
Lapkričio 8 dieną susitikimas vyko Švenčionių viešojoje bibliotekoje. Jame dalyvavo Švenčionių TAU bendruomenė ir Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos moksleiviai.
Susitikime buvo kalbama apie moksleivių, mokytojų ir senjorų problemas, kiek veikia netoli nuo mūsų vykstantis karas, kai Rusija užpuolė Ukrainą, apie mūsų visuomenės pilietinį atsparumą. Projekto vadovas dr. V. Skaržinskas akcentavo įvairių visuomenės grupių susikalbėjimą kaip vieną iš visuomenės atsparumo grėsmėms sąlygų. Dėl to šiame susitikime ir siekiama dviejų kartų dialogo.
Baigiamasis projekto renginys – intriguojantis protmūšis
Baigiamasis projekto renginys – protmūšis. „Tai smagi pamoka, padedanti atskirti melagienas nuo tikros informacijos. Kartu spręsime ar spėsime, kas yra patikima ar nepatikima informacija“, – teigė projekto vadovas dr. V. Skaržinskas.
Protmūšis buvo sudarytas iš keturių turų. Klausimai keitė vienas kitą, dėl atsakymų tekdavo gerai pasukti galvas, kartais net laiko pritrūkdavo svarstymui. Tačiau žaidimas yra žaidimas. Kai po kiekvieno turo renginio vedėja garsiai skaitydavo atsakymus, teisingai atsakiusios komandos plodavo.
Protmūšį stebėję žiūrovai auditorijos lentoje galėjo matyti, kokios užduotys, ir taip pat bandyti į jas spręsti, tik tyliai, kad neišgirstų žaidime dalyvavusios penkios komandos.
Visoms penkioms komandos sekėsi gerai. Vis dėlto geriausiai – Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto „Mįsliukams“, jie ir laimėjo šį intriguojantį protmūšį. Tačiau, kaip renginio organizatoriai ir žadėjo, prizus – balionus bei saldainius – gavo visos komandos. O džiaugsmo dėl smagaus renginio turėjo visi susirinkusieji.
Antroje renginio dalyje susirinkusieji buvo pakviesti į Medardo Čoboto TAU ansamblio „Romantikai“, kuriam vadovauja Meninio ugdymo fakulteto dekanė Izabelė Janina Bražiūnienė, koncertą. „Romantikų“ dainos įtraukė ir sužavėjo visus renginius dalyvius. Paskutines koncerto dainas jie traukė kartu su ansamblio nariais.
Medardo Čoboto TAU projektą „Rusijos melo ir dezinformacijos, naudojamų agresijai pagrįsti, analizė ir demaskavimas“ finansavo Lietuvos Užsienio reikalų ministerija.
Rasa Pakalkienė, Medardo Čoboto TAU Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto klausytoja, atsakinga už komunikaciją
Autorės nuotr.
Nacionalinė trečiojo amžiaus universitetų asociacija
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius
www.tauasociacija.lt ntauasociacija@gmail.com
Sąsk. Nr.