TAU asociacijos šeimoje – 48 Trečiojo amžiaus universitetai, kurių kiekvienas yra sukaupęs savitą organizacinės ir mokymo veiklos patirtį. Savo patirtimi, organizuojant mokymo procesą devyniuose fakultetuose bei vykdant projektinę veiklą dalijasi Utenos trečiojo amžiaus universitetas.
Veiklos organizavimas
Utenos TAU (UTAU) yra asociacija, savo veikla siekianti užtikrinti vyresnio amžiaus žmonių prasmingą ir turiningą gyvenimą. Universiteto veiklą organizuoja trejų metų laikotarpiui renkama taryba ir direktorius. Tarybą sudaro 8 nariai, jos sudėtyje – jau antrus metus universitetui vadovaujanti direktorė Biruta Vaškelienė ir tarybos pirmininkė Eugenija Norkūnienė. Taryba posėdžiuose aptaria ir koordinuoja mėnesio darbo planus, priima sprendimus su UTAU veikla susijusiais klausimais. Iškilus skubiai spręstinam klausimui naudojamės elektronine tarybos narių apklausa, nekviesdami posėdžio. Toks metodas leidžia greitai priimti kolegialų sprendimą. Fakultetų dekanės tiesiogiai planuoja veiklą ir išplėstiniuose tarybos posėdžiuose informuoja apie klausytojų poreikius, pageidavimus. Bibliotekoje, TAU kampelyje esanti pasiūlymų dėžutė įgalina kiekvieną klausytoją išsakyti nuomonę, pastabas, pasiūlymus, kaip geriau organizuoti darbą. Universiteto aktyvas (taryba, direktorė, dekanės) dirba savanoriškai, neturime nė vieno etatinio darbuotojo. Kadangi universitetas ,,glaudžiasi“ ne prie Švietimo centro, o prie bibliotekos, tai ir ryšiai su švietimą kuruojančiais rajono žmonėmis tik epizodiški.
Giliname žinias devyniuose fakultetuose
Šiuo metu universitete mokosi 301 klausytojas. Amžiaus vidurkis – 62 metai. Skirtumas tarp vyriausio ir jauniausio (priimami žmonės nuo 55 metų) – 32 metai. Šis skaičius suponuoja problemą: kaip patenkinti kiekvieno klausytojo poreikius. Kiekvienais metais vyksta natūrali klausytojų kaita, tačiau situacija, kai įvairaus amžiaus žmonės įstoja ir lieka universitete, leidžia manyti, kad tie poreikiai iš esmės tenkinami. Šiais mokslo metais į UTAU priėmėme 47 naujus narius. Jie turėjo galimybę pasirinkti vieną iš devynių fakultetų: Buities kultūros, Meninės saviraiškos, Kultūros pažinimo, Istorijos ir politologijos, Skaitmeninių kompetencijų, Menų, Sveikos gyvensenos, Turizmo ar Užsienio kalbų. Buities kultūros fakultetas išsiskiria veiklos įvairiapusiškumu. Tradiciškai lankytasi parodoje ,,Ką pasėsi“, pabuvota Farmacijos muziejuje Kaune, gėrėtasi Alyvų sodo Dobelėje (Latvija) žydėjimu, diskutuota apie bičių produktų naudą, svarstyta apie fizinės ir dvasinės sveikatos ryšį, šiltai sutikta etnologė Gražina Kadžytė, kalbėjusi apie Kalėdų meto ženklus mūsų namuose. Sveikos gyvensenos fakultetas greta teorinių užsiėmimų tęsia tradicines mankštinimosi baseine ir žygiuose veiklas. Jų reikalingumą ir populiarumą patvirtina ir tai, kad šiemet norinčių pasinaudoti baseino paslaugomis susidarė net dvi grupės. Menų fakultetas tęsia tapybos, piešimo užsiėmimus, organizavo turiningą kelionę į Vilniaus muziejus. Sėkmingai technologijų vitaminais (perfrazuojant vieno užsiėmimo temą) rūpinasi Skaitmeninių kompetencijų fakultetas. Kiekvienais metais dalis užsiėmimų skiriama kompiuterio pradžiamoksliui: taisyklingam teksto parengimui, elektroninio pašto paskyrai, laiškų, nuotraukų persiuntimui ir pan. Tada psichologiškai lengviau mokymuose dalyvauti pradedantiesiems. Rimti ir svarūs Politologijos ir istorijos fakulteto renginiai, susitikimai su žinomais žmonėmis. Šiemet fakultete svečiavosi mūsų žemietis, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, rašytojas Saulius Šaltenis, Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala, pristatęs savo knygą ,,Europa? Pokalbiai su prezidentais, ministrais, patarėjais ir taksistais apie mūsų ateitį“, politologas Vladimiras Laučius, Seimo narys Audronis Ažubalis. Universiteto klausytojai aplankė istorinę Prezidentūrą Kaune. Įvairūs Turizmo fakulteto kelionių maršrutai. Ne vieną kartą pabuvota Latvijoje: aplankyta Bauskė, Jūrmala, Ryga. Bevizė kelionė į Gardiną taip pat paviliojo mūsų turistus, jie grožėjosi ir kalėdine Varšuva, įsimintina kelionė į Stokholmą keltu. Rankų pirštų nepakaktų skaičiuojant Meninės saviraiškos fakulteto popietes, vakarones, koncertus, išvykas. Šis fakultetas jungia tris kolektyvus: folkloro ansamblį ,,Seklytėla“, romantinių dainų ansamblį ,,Ukvata“ ir linijinių šokių kolektyvą ,,Vaivora“. „Seklytėla“ ir ,,Vaivora“ dalyvavo ir respublikiniuose renginiuose.
Projektinė veikla
Praėjusiais metais vykdėme keturis projektus, dviejuose būdami partneriais. Kartu su Švietimo centru dalyvavome projekte ,,Vyresnio amžiaus žmonių komunikacija ir bendravimas“. Seminarą apie bendravimo turinį ir formas, apie streso savidiagnostiką ir valdymą vedė dr. prof. Gediminas Navaitis. Kaip bibliotekos tarptautinių projektų partneriai (jau nuolatiniai) dvi UTAU dekanės dalyvavo seminare ,,Amžius – ne riba: kompiuterinių įgūdžių mokymai vyresnio amžiaus žmonėms“. Mokymai anglų kalba vyko Estijoje. Dekanė Laima Tartu viešojoje bibliotekoje skaitė pranešimą apie kompiuterinius mokymus mūsų universitete.
Du mūsų projektus iš dalies finansavo Utenos savivaldybė: projektą ,,UTAU senjorų fizinio aktyvumo skatinimas šokiu“ ir kultūrinės veiklos projektą ,,Aukštaičiuose manoji žemė“, skirtą Vietovardžių metams ir Vaižganto 150-osioms gimimo metinėms. Kultūrinės veiklos projektų renginius ruošia patys klausytojai, prigalvodami įvairiausių veiklų: paskaitų, seminarų, literatūrinių skaitymų, skaitymo maratonų, konferencijų, viktorinų. Šiemet klausytojai atliko ,,namų darbus“ – parengė nemažai gimtinės pavadinimų aprašų, išrinko gražiausią Utenos krašto vietovardį (Voverynė).
Ateityje klausytojų pageidavimu planuojame daugiau pažintinių kelionių po Lietuvą. Mąstome rinktis vieną veiklos kryptį mokslo metams, adaptuojant renginius fakultetams pagal jų profilį.
Angelė Krūminienė, Eugenija Norkūnienė, Utenos TAU
Nacionalinė trečiojo amžiaus universitetų asociacija
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius
www.tauasociacija.lt ntauasociacija@gmail.com
Sąsk. Nr.