Svarbi šalies Trečiojo amžiaus universitetų veiklos kryptis – aktyvaus senėjimo, senjorų socialinio, pilietinio įsitraukimo skatinimas, savanorystės plėtojimas. Įgyvendinant šiuos siekius, šių metų rugsėjo 23 d. Kėdainiuose pristatytas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamas projektas „Trečiojo amžiaus universitetai – aktyvūs pilietinės visuomenės nariai“ ir surengtos kūrybinės dirbtuvės, skirtos didinti praktines aktyvaus pilietinio ir politinio dalyvavimo kompetencijas bei įgūdžius ir stiprinti Nacionalinės TAU asociacijos narių partnerystę ir bendradarbiavimą.
Tai jau trečiosios šio projekto kūrybinės dirbtuvės – pirmosios birželio mėnesį vyko Švenčionyse, antrosios – Alytuje.
Pilietinio aktyvumo pamoka
Į kūrybines dirbtuves Kėdainių kultūro centre Senojo Kėdainių TAU klausytojus, vietos politikus ir jaunimo organizacijų atstovus sukvietė renginio koordinatorė, Senojo Kėdainių TAU rektorė Gražina Jedemskienė. Renginyje dalyvavo 45 žmonės, visi turėjo galimybių pasus.
Renginio dalyvius pasveikino Nacionalinės TAU asociacijos prezidentė dr. Zita Žebrauskienė, linkėdama gerai išmokti kūrybiškumo pamoką. Z. Žebrauskienė atkreipė dėmesį į besikeičiantį vyresniosios kartos vaidmenį valstybės gyvenime bei uždavinius, kuriuos kartu su savivaldybėmis ir kitomis organizacijomis sėkmingai gali spręsti šalies Trečiojo amžiau universitetai.
Kėdainių rajono savivaldybės mero pavaduotojas, Jaunimo reikalų tarybos narys Paulius Aukštikalnis ne tik pasveikino dalyvius, bet ir aktyviai dalyvavo renginyje, šiltai bendravo, dalyvavo ir kūrybinėse dirbtuvėse, diskusijose iki pat renginio pabaigos, atsakė į visus susirinkusių kėdainiečių klausimus.
Kartu su mero pavaduotoju renginyje dalyvavo ir Kėdainių rajono savivaldybės Jaunimo reikalų koordinatorė Justina Koriznaitė.
Senasis Kėdainių trečiojo amžiaus universitetas nuo 2008 m. kovo 13 d. iki 2019 m. birželio 7 d. buvo Kauno TAU fakultetas. Nors tapome nepriklausomi, bet nuoširdi draugystė išliko. Labai džiaugiamės, kad kūrybinėse dirbtuvėse noriai sutiko dalyvauti Kauno TAU prorektorius Rimvydas Velykis ir to paties universiteto Dizaino fakulteto dekanė Jolanta Velykienė. Su jais kartu atvyko ir Kaune įsikūrusio Senjorų iniciatyvų centro pirmininkė Edita Šatienė, kuri irgi aktyviai dalyvavo kėdainiečių diskusijose bei galėjo pasidalinti su jais kauniečių veiklos patirtimi, jų svajonėmis, lūkesčiais.
Projekto „Trečiojo amžiaus universitetai – aktyvūs pilietinės visuomenės nariai“ tikslus, uždavinius, veiklas pristatė Medardo Čoboto TAU projektų vadovė Laima Tuleikienė. Šiuo projektu, kaip akcentavo pranešėja, siekiama stiprinti Asociacijos vadovų gebėjimus, plėtoti kultūrinį bendradarbiavimą, skatinti senjorų užimtumą ir jų aktyvesnį dalyvavimą visuomenės gyvenime.
Kaip senėti pozityviai ir mokytis visą gyvenimą
Kūrybinių dirbtuvių dalyviai išklausė Medardo Čoboto TAU Patirties laboratorijos ekspertės dr. Loretos Štelbienės paskaitą apie teigiamą senėjimą (positive aging), Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos programinius dokumentus dėl Mokymosi visą gyvenimą bei reikšmę užimtumui, savanoriškai veiklai, aktyviam pilietiškumui, socialinei atskirčiai mažinti, taip pat supažindino su ES šalių narių gerąja patirtimi šioje srityje.
Pranešėja akcentavo nepalankius Europos demografinius duomenis: 2025 metais Europoje gyvens 56 proc. šešiasdešimtmečių ir vyresnių žmonių. Europa labiausiai sensta, per 20 metų du kartus padidėjo pagyvenusių žmonių skaičius. Iki 2040 metų gyvenimo trukmė dar išaugs 4 metais. Pasak prelegentės, svarbu ne tik tai, kaip mes senstame, bet ir ką manome apie senėjimą. Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje požiūris į pagyvenusius žmones – kontraversiškas: šalia deklaratyvios pagarbos vyresniems pasireiškia diskriminacinės nuostatos dėl amžiaus.
„Mes turime pasistengti ir mokytis visą gyvenimą tokių dalykų, kad kuo ilgiau išliktume savo namuose ir apsitarnautume. Užsienyje senjorai įsitraukia į savanorystę, o mes to vengiame“, – konstatavo lektorė. Pranešime taip pat apžvelgta aktyvaus senėjimo politika ir sritys, kuriose pagyvenęs žmogus gali prisidėti prie problemų sprendimo.
Medardo Čoboto TAU Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto prodekanė dr. Jurgita Rotomskienė supažindino kūrybinių dirbtuvių dalyvius su dalyvaujamojo biudžeto tikslais ir pagrindiniais jų įgyvendinimo žingsniais, t. y. pasiruošimu, gyventojų informavimu, idėjų dirbtuvėmis, projektų idėjų rengimu ir taisymu, gyventojų pritarimu balsavimo metu, laimėtojų paskelbimu ir laimėjusių projektų įgyvendinimu bei stebėsena. Taip pat aptartas dalyvaujamojo biudžeto įgyvendinimas Kėdainiuose.
Senojo Kėdainių TAU senjorų pasiūlymai ir svajonės
Kūrybinių dirbtuvių dalyviai, susiskirstę į keturias grupes, aktyviai diskutavo apie Kėdainių krašto senjorų poreikius ir galimybes socialinės apsaugos, aplinkos, infrastruktūros, švietimo ir kultūros srityse, pasidalijo savo svajonėmis. Senjorų pageidavimai surašyti į ilgiausius sąrašus.
Kėdainiečių nuomone, pirmiausia reikia keisti senjoro įvaizdį, jo vietą ir vaidmenį visuomenės gyvenime, įgalinti juos dalyvauti visuomenės reikalų tvarkyme, įkurti prie rajono savivaldybės Senjorų reikalų tarybą, kuri veiktų kaip ir Jaunimo reikalų taryba. Senjorai gali savanoriauti, aktyviau dalyvauti kuriant draugišką senjorams miestą, rūpintis saugia kaimynyste.
Senjorai pageidauja, kad būtų geriau sprendžiamos transporto problemos: kad būtų kuo nuvykti ne tik į tolimesnius prekybos centrus, bet ir į sostinę, kad būtų įdiegta kėdainiečio kortelė ir įgyvendintas nemokamas viešasis transportas nuo 65 metų, gerinamos pavėžėjimo paslaugos, įrengiami dviračių takai, elektromobilių įkrovimo stotelės ir kt.
Kėdainiečius jaudina miesto tvarkymo problemos: siūloma sutvarkyti šaligatvius, valyti gatves, spręsti miesto apželdinimo, gėlynų tvarkymo klausimus, pageidaujama daugiau viešųjų tualetų, šiukšliadėžių ir kt.
Senjorai pasigenda socialinių paslaugų: jie pageidauja ne tik šeimos gydytojo, slaugytojo atvykimo į namus, nuolaidų vaistams ir odontologijos paslaugoms, reabilitacijos prieinamumo, bet svajoja ir apie senelių namus, hospisą, viešąsias pirtis.
Kėdainių senjorams trūksta informacijos apie miesto ir rajono žmonių gyvenimą ir problemas TV laidose, jie norėtų turiningesnio kultūrinio gyvenimo – susitikimų, pažinčių klubų, sporto aikštynų, pageidauja nuolaidų į kultūros renginius, svajoja apie kino teatrą Kėdainiuose ir kt.
Kūrybinių pamokų nauda regiono senjorams
Projekto„Trečiojo amžiaus universitetai – aktyvūs pilietinės visuomenės nariai“ renginys Kėdainiuose sulaukė nemažo dėmesio. Kėdainių TV parengė reportažą, savaitraštyje „Kėdainių mugė“ išspausdintas straipsnis.
„Tokie renginiai – tai ir senjorų švietimas, jų savivertės kėlimas, skatinimas drąsiai dalyvauti visuomeniniame gyvenime. Tai ir galimybė išgirsti jiems rūpimus klausimus, įsiklausyti į jų išsakytas problemas ir netgi jų sprendimo būdus“, – įsitikinusi Senojo Kėdainių TAU rektorė Gražina Jedemskienė. Paklausta, kodėl sutiko priimti kūrybines dirbtuves Kėdainiuose ir užsikrauti organizacinius rūpesčius, G. Jedemskienė paaiškino: „Jautėme poreikį tokia forma išjudinti TAU klausytojus, suteikti jiems galimybę išsikalbėti, išreikšti savo pastebėjimus apie tai, kas rajone gerai, kas jau pasiekta ir dėl ko dar širdį skauda, ką dar reikia keisti, tvarkyti“.
Anot rektorės, norėta parodyti, kad senjorai gali laisvai reikšti savo norus, puikiai bendradarbiauti su rajono savivaldybe, kad skirtingos kartos gali normaliai bendrauti, susikalbėti ir mokytis vieni iš kitų, padėti vieni kitiems ir kartu spręsti visiems rūpimus klausimus.
„Renginio dalyviai labai aktyviai ir nuoširdžiai diskutavo bei kėlė Kėdainiuose ir rajone esamas problemas, išvardino savo norus, svajones. Ir įdomu tai, kad visuose rajonuose, kur jau vyko kūrybinės dirbtuvės, senjorų norai, svajonės bei pastebėjimai panašūs“, – kūrybines dirbtuves apibendrino p. Gražina.
Informacija apie kūrybines dirbtuves Kėdainiuose vietos informacijos priemonėse:
- reportažas Kėdainių žiniose (Balticum TV) apie kūrybines dirbtuves Senojo Kėdainių trečiojo amžiaus universitete (nuo pradžių iki 7.12 min.).
- 2021-10-01. „Kėdainių senjorai nebus pasyvūs stebėtojai“. Jolanta ŠARPNICKIENĖ. Kėdainių rajono laikraštis „Kėdainių mugė“.
Kūrybinės dirbtuvės dar vyks Visagine. Pasibaigus kūrybinių dirbtuvių turui, bus parengtos rekomendacijos dėl veiksmingesnio senjorų dalyvavimo viešosios politikos sprendimų priėmimo procesuose.
Nacionalinės TAU asociacijos informacija
Algio Bareikos, Senojo Kėdainių TAU klausytojo nuotr.
Nacionalinė trečiojo amžiaus universitetų asociacija
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius
www.tauasociacija.lt ntauasociacija@gmail.com
Sąsk. Nr.