Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos projekto „Trečiojo amžiaus universitetai – aktyvūs pilietinės visuomenės nariai“ komanda spalio 29 d. lankėsi Visagino trečiojo amžiaus universitete (toliau – TAU). Projekto veiklos jau vyko Alytaus, Švenčionių ir Senojo Kėdainių TAU.
Nuo ankstyvo ryto visaginiečiai rinkosi į kūrybines dirbtuves, skirtas didinti praktines vyresniojo amžiaus žmonių aktyvaus pilietinio ir politinio dalyvavimo kompetencijas ir įgūdžius. Buvo kviečiami ir kaimyninių rajonų TAU klausytojai. Deja, kaimynams dėl suprantamų priežasčių nebuvo paprasta rasti galimybių atvykti.
Projekto komandos vadovė Laima Tuleikienė aptarė projekto tikslus ir uždavinius, pasidžiaugė jau vykusių projekto veiklų rezultatais. Dr. Loreta Štelbienė pristatė pranešimą apie teigiamą senėjimą (positive aging), Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos programinius dokumentus dėl mokymosi visą gyvenimą bei reikšmę užimtumui, savanoriškai veiklai, aktyviam pilietiškumui, socialinei atskirčiai mažinti, užsienio šalių pažangos šiose srityse sėkmės pavyzdžius.
Demografinės prognozės vienu balsu teigia, kad 2025 metais Europoje gyvens apie 56 proc. 60+ amžiaus žmonių. Neabejotinai, valstybės turi nedelsdamos į tai reaguoti, laiku priimti tinkamus sprendimus. Tokiame kontekste ypač svarbu, kad vyresniojo amžiaus žmonės kuo ilgiau išliktų aktyvūs, įsitraukę, sąlyginai sveiki, savarankiški. Aktyvi veikla visuomeninėse organizacijose, mokymasis TAU, socialinis kontaktas, galimybė jaustis reikalingu, laukiamu, svarbiu, galinčiu padėti kitiems bendruomenės žmonėms – tai tie dalykai, kurie turi būti integruoti į šalies strateginius dokumentus ir jų įgyvendinimo planus. Valstybės suinteresuotos, kad vyresniojo amžiaus žmonės būtų ne socialinė našta visuomenei, o pilnavertė, sveika ir visapusiškai aktyvi visuomenės dalis.
Po pranešimo dirbtuvių dalyviai nagrinėjo aktualias vyresniojo amžiaus visaginiečiams problemas, jas pristatė. Projekto komanda teigė, kad didelė dalis visaginiečių suformuotų problemų kartojosi ir kituose miestuose vykusiose dirbtuvėse, kas rodo jų sistemiškumą. Dalis visaginiečių suformuotų problemų spręstinos valstybės institucijų lygiu, dalis – vietos savivaldos, tačiau dar viena dalis – mūsų, pačios bendruomenės rankose ir galioje. O tam būtinas aktyvus dalyvavimas.
Visagino TAU atstovai įsipareigojo visaginiečių keliamus klausimus, kurie spręstini vietos savivaldos lygiu, parengti ir pristatyti Visagino savivaldybės administracijai. O projekto komanda užtikrino, kad visi klausimai, dirbtuvėse reitinguoti kaip svarbiausi, bus apjungti su kitose savivaldybėse iškeltais ir pristatyti valstybės institucijoms pagal sritis bei Lietuvos savivaldybių asociacijai, turinčiai tiesioginį ryšį su visomis šalies savivaldybėmis.
Projektą finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Asta Sieliūnienė, Visagino TAU direktorė
Autorės nuotraukos
Nacionalinė trečiojo amžiaus universitetų asociacija
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius
www.tauasociacija.lt ntauasociacija@gmail.com
Sąsk. Nr.